MASCA KÜLA JA KURISTIK EHK KANJON2021

- Matkarada kanjonis taas avatud matkajatele

- Vähemasti esialgu tuleb peale laskumist tagasi üles ka ronida, sadam on endiselt suletud. 

- Kuristikku lubatakse vaid puhkepäevadel ja pühade ajal. 

- Maksimaalne korraga rajale mineva matkagrupi suurus on 25 inimest ja päevas lastakse kuristikku 125 inimest. 

- Registreerumine on kohustuslik ja esialgu tasuta. 

KUNI 2019

MASCA
- ILU JA VÄLJAKUTSED

Omal käel korraldatud Masca matka organisatoorse külje oleme lahti kirjutanud GoMaailma reisiajakirjas, täismahus lugemiseks on seesama artikkel nüüd saadaval SIIN.


Tenerife loodeosas 650 m kõrgusel mägedes asub nn piraatide küla, kuhu viib Santiago del Teidest 5 km pikkune serpentiintee. Mascasse on võimalik sõita ka saare loodetipust Buenavistast, kuid ealt jääb Mascasse tervelt mituteist kilomeetrit ja seda julgen ma soovitada tõepoolest vaid neile, kellele ameerika raudtee alati lahjaks ja liigvähe närvekõditavaks ostub. Piraatide külana tuntakse Mascat seepärast, et väidetavalt varjusid siia kunagi piraadid, kuna külake on maad mööda raskesti ligipääsetav, võimalikud rahurikkujad avastati aegsasti ning röövlitel jäi küllaldaselt aega ookeanini laskuda ja laevadel põgeneda. Jutud käivad, et isegi merede hirm Barbarossa ehk Punahabe olla Masca lahes ankrut leotanud.


Masca lilledega ümbritsetud valged majakesed olid pikka aega muust maailmast ikka korralikult isoleeritud, veel kuuekümnendatel aastatel viis Mascasse Santiago del Teide poolt ainult eeslitega läbitav rajake. Külas on väike, kümmekond aastat tagasi ehitatud kirik ja mõned vaateplatvormid, kus mäekurust ookeanile avanevat vaadet saab pildistada. Mascast on võimalik jala laskuda ookeanini, matk kestab ca 2 tundi ja tagasi pääsemiseks on 2 võimalust: jala tagasi üles tulla või kindlatel kellaaegadel väljuva kaatriga, mis viib üllatavalt lähedal asuvasse Puerto Santiago sadamasse ehk Los Gigantesesse. Kaatrisõit on muidugi omaette elamus, kuna sõidetakse poole kilomeetri kõrgusele viskuvate Los Gigantese kaljude taustal. NB! Kes on otsustanud matka ette võtta, arvestagu sellega, et kuristiku põhjas liikudes ei oota teid vasakul ja paremal baarid higistavate õllekannude või jaheda sangriaga, seega ma soovitan kaasa võtta vähemalt 1,5 liitrit vett inimese kohta.


Santiago de Teidest Mascasse saabudes avaneb Mascale uhke vaade - piki järsku kaljuseina keereldes laskuv tee ning kahe eriti sügava mäelõhe vahelisele alale ehitatud küla otse selle vastas. Mägitee on muidugi suhteliselt närvesööv, kuid uskuge mind - kohalejõudmine tasub selle vaeva kuhjaga. Autoga alla Masca poole laskudes või hiljem üles tõustes soovitan ma peatuda mitte mäeharjal, vaid mõned teekeerud alpool oleval platvormil (laskudes jääb see paremat kätt, üles tulles vasakut). Sealt avaneb oluliselt parem vaade all keerutavale serpentiinile ja külale kogu tema erilisuses kaljude vahel. Mascas on ka mõned suveniiripoed ja kohvikud-restoranid, kus hinnatase on koha erilisust ja suhtelist ligipääsmatust arvestades üllatavalt mõistlik.


Olla Tenerifel ja mitte ära käia Mascas on sama mõistlik, kui Moskvat külastades punane väljak vahele jätta - selline on minu isiklik veendumus.

Masca matk
Masca küla ja kuristik, Masca matkarada