TENERIFE KOMPASSI LUGU

Tenerife Kompass tegutseb aastast 2010.
2021/2022 on Kompassile juba kaheteistkümnes hooaeg.
Kompassi saamisloost on Olavi raamatu kirjutanud - kliki siia. 

2008 

Olavi saabub saarele, manusteks kaks kassi - Titi ja Psolti, rahaline reserv pooleks aastaks ja mõned ideed. Üles laetud saab Kompassi lehekülg (siis veel domeenil tenerifeinfo.eu ja kakskeelsena – eesti ja vene). Kliimapagulane Maarika aitab Olavil leida elamise Palm Maris ja staazhikaim kliimapagulane Eesi aitab suvega realiseerida esimese projekti – tasuta jagatava eestikeelse kaardi. 

2008-2009

Sügisel saarele saabunud Eike ja seoses Happy Traveli kuulsusetu lõpuga Tenerifele ripakile jäänud endine reisiesindaja Jana koos inglannade Silvia ja Ritaga ja eesti-soome Eskoga aitavad Olavil tasuta jagatavatesse trükistesse reklaami müüa, riburadapidi sünnivad sooduskaart Guanche Card, venekeelne restoranide kaart ja nõudluse sunnil saab kaante vahele venekeelne reisijuht КОМПАС ТЕНЕРИФЕ koos Tenerife suure kaardiga (ühtekokku ilmus reisijuhti 4 trükki à 10 000 eksemplari), mis tegi Olavist (küll paljuski teenimatult) Tenerifet väisavate venelaste hulgas kompetentsikorüfee. Elevandimäluga isendid käivad seda raamatukest veel tänagi küsimas.

Olavile saab klaariks, mida sõbranna Ulla (60+ taanlanna, kes oli Tenerifel veetnud juba 20 aastat) silmas pidas märkusega et tema käsutuses on maksimaalselt 5 aastat – seejärel on ta kas kanaaristunud või saar sülitab ta välja. Samuti saab klaariks, et ainuke võimalus nii kanaaristumist kui väljasülitamist vältida on pöörduda näoga saart väisavate turistide poole ja see toob meid sujuvalt aastasse

2010

Olavi teeb näo, et ei kuule Franki hoiatusi (et ekskursioonibisnises jääb Tenerife rämedas konkurentsis ellu 10% tühjalt kohalt alustanutest), vaid palub hoopis tema abi ekskursioonipuhvetiks sobiliku ruumi leidmisel. Frankile kuuluv Atlantico Excursiones on muide täna Kompassi suurim äripartner – kui te tuhisete Expressiga Loro Parki või lähete La Gomerale vms, siis toimub see justnimelt Atlanticoga, samuti on Atlantico osanik Transalexis, kelle bussidega me pühapäeviti saaretuuritame. Tenerife Kompass alustab jagatud kontoris 15. augustil 2010, naabriks sakslasest Don, kellega meie eetilised diafragmad on paraku liiga erineval tasemel ja sügisel 2010 kolib Kompass omaette ruumidesse hotell Flamingo Suites passaazhis.

Eesi viib meid kokku Jaaguga, kellele valmistab meelehärmi Pärnus jõude lösutav jaht Wesipruul ja me lööme käed – Jaak organiseerib jahi Pärnust Tenerifele ja mina panen ta Tenerifel tööle, kapteniteks saavad riburadapidi Elmo, RaikoAin, Olaf ja Indrek

Samuti saavad alguse Kompassi saaretuurid. Eestikeelsetel tuuridel on giidiks peamiselt Eike, lisatuuridel Olavi, venekeelseid vägesid kamandavad leedulannast Iveta ja seejärel ilmselt Tenerife venekeelsetest giididest parim - leedukast Gediminas

2011, 2012, 2013

Olavi käib kaks aastat järjest iga päev tööl 9-21. Kompassile annavad hoogu vene turistide invasioon ja eesti turistide taastulemine peale täpesid ja pupusid, Kompassiga liitub MonikaVenekeelsete saaretuuride õitseng, aga taustaks Krimmis juba käärib. Kompassi ruumide omanik vahetub – liibanonlase käest ostab kogu poodide rivi ära venelane. Eestist kolib Tenerifele jahtkapten Kristo, kelle soolast parkunud kätes on Wesipruuli roolipinn tänaseni. Aastal 2011 saab alguse Kompassi reedeõhtuste salongide traditsioon. 

2014

Krimmi annekteeriminega kaasnenud sanktsioonid ja naftahindade kivina langemine viib end vahepeal juba valgete inimeste ja maailmakodanikena tundma hakanud vene turistide ostujõu rentslisse ning paari kuuga langeb nende koguarv mitukümmend korda ehk peaaegu olematuks. Venelane Igor, kellelt Kompass ruume rendib, on mõistetavalt murelik ja tõstab tuntavalt renti. Kompass saadab Igori pikalt ja kolib

2015

aasta kevadel Flamingo Suitesi trepi tagant hoopis minema - üle tee olevasse ärikeskusesse CC TERRANOVA. Ookeanivaatega terrass leevendab kolimisstressi tuntavalt. Monika aga kolib läänerannikule, seega on Kompass viimast aastat avatud suvel. Sügisel teeb Kompass koostöös Canaventuraga algust eestikeelsete Masca matkadega, giidiks esimesel hooajal Mati, aastast 2016 hoidis eestlasi õigel rajal Urmas. 

2016/2017

Kaljas Hoppet tuleb Tenerifele talvituma ja kui Olavi purjetab Kanaari saarte vahet, siis Kompassis jagab saaretarkust ja pileteid  Riivo

2017/2018

Tootevalikusse lisandub matkursioon La Lagunasse ja loorberimetsa, samuti laieneb eestikeelsete vaalavaatluste valik.  

2018/2019

Helen kolib talveks Tenerifele ning jagab koos kaasa Toomasega Kompassis nii hirmu kui armu. Olavi kütab Saaremaal ahju ja kirjutab läbielamistest (lugeda: läbielamustest) raamatu.  

2019/2020

Kümnendal ehk juubelihooajal haarab ohjad jälle Olavi. Keset märtsikuud lööb koroona välguna sisse ja Kompassi hooaja lõpetab enneaegselt 15. märtsist kehtestatud üleriigiline karantiin, sest kogu Hispaania ja mõistagi ka Tenerife pannakse lukku. Kompassi kontor läheb kinni ja jääbki suletuks, sest olevik ja tulevik on onlines. 

2020/2021/2022

Kompass jätkab edukalt online büroona - kuna meie kundedeks on eestlased, siis tegelikult juba aastaid enne pandeemiat oli meie äritegevusest vähemalt 95% netis ja Kompassi kontorist kujunes lihtsalt sotsialiseerumise koht - salongid, klunkrid vaheldumisi lihtsalt igavlevate kaasmaalastega. 

Kompass pakub täna lisaks adekvaatsele ja infantiilse vahuta informatsioonile kõike seda, mida koroonased olud Tenerifel elu nautimiseks vähegi võimaldavad - vaalavaatlusi, ekskursioone etc🔗. 


Üks asi on siiski veel. Mitte keegi pole mitte kunagi minu käest küsinud, miks on Kompassi logol palmipuu. 

Küll pean ma alatasa seletama, mida see kass seal palmi all teeb. Vastus on siin: mul pole õrna aimugi. Tõesti. Kass istub seal, kus ise tahab. 


Tunneme puhkust!


Olavi Antons
El Teide Tenerife Kompass