Millised on KESKMISED õhu ja vee temperatuurid Tenerife lõunarannikul, Costa Adejel?
JAANUARIS — 22°C õhk/19°C vesi
VEEBRUARIS — 22°C õhk/18°C vesi
MÄRTSIS — 23°C õhk/18°C vesi
APRILLIS — 23°C õhk/19°C vesi
MAIS — 24°C õhk/20°C vesi
JUULIS — 28°C õhk/22°C vesi
AUGUSTIS — 28°C õhk/22°C vesi
SEPTEMBRIS — 27°C õhk/ 23°C vesi
OKTOOBRIS — 25°C õhk/22°C vesi
NOVEMBRIS — 23°C õhk/21°C vesi
DETSEMBRIS — 22°C õhk/20°C vesi
Kas puhkama minna Tenerife põhjarannikule või lõunarannikule? Jutt käib hooajast ehk talvekuudest.
Lõunakallas:
Ilm: Lõunakallas on talvekuudel soojem ja kuivem, sest tuuled (kirdepassaadid) ajavad küll ookeanilt pilvi, aga jäävad 4 km kõrge mäe ehk El Teide vulkaani taha kinni. Temperatuurid jäävad tavaliselt 20-25°C vahele.
Rannad: Lõunakaldal on rohkem kuulsamaid randu, nagu Playa las Vistas, Playa Fanabe, Playa del Dugue jne.
Paraku on sellevõrra lõunakallas ka ülerahvastatum ja ekstreemselt turistico. Muidugi on lõunas rohkem igasugu puhveteid ja ööklubisid jne. Ka ekskursioonide valik on lõunast mõõtmatult suurem ja vaalavaatlusi saabki ainult lõunakaldalt. Aga et kõik see puhkajate paradiis on rajatud endisesse kivikõrbesse, siis on loodus pisut tehislik (ükski palm ei jääks ellu, kui teda ei joodaks igal öösel just tema juurte vahele toodud veetoru), seega midagi liiga ehedat oodata pole mõtet. Ja suureks ning väga ärritavaks nuhtluseks on kujunenud ummikud, mis Costa Adeje äärse kiirtee ikka masendavalt tihti prundiga sulgevad, reeglina mitu korda päevas.
Põhjakallas:
Ilm: Põhjakallas on talvel jahedam ja niiskem, temperatuurid on tavaliselt madalamad (15-20°C), ja võib esineda rohkem sademeid, võib ka nädala järjest sadada.
Rannad: Põhjakallas on rahulik ja looduslähedasem, ideaalne neile, kes otsivad vaiksemat keskkonda, kuid randade valik on piiratum.
AGA - on kultuur ja ehedat loodust ja kohalikke.
Kokkuvõte: Kui eelistad sooja ja elavat rannapuhkust, on lõunakallas parem valik. Kui aga otsid rahulikumat atmosfääri ja rannas logelemine pole sinu tassike teed, siis võib põhjakallas olla arvestatav alternatiiv. Haara lihtsalt mõni soojem ja vettpidav riideese kaasa.
Väljaspool hooaega ehk maikuust septembrini kalduks mina isiklikult ilmselt põhjakallast eelistama, aga oktoobrist aprillini on lõuna- ja läänekallas siiski kindlam valik.
Olulised näpunäited ilmaprognooside asjus Tenerifel puhkajatele.
Esmakordsetele tulijatele teadmiseks - ehkki Tenerife on troopilises kliimavöötmes, on taimkattevööndeid koguni viis ning ilm mägedes ja põhjakaldal erineb iseäranis talvel lõunakaldal nauditavast pea samapalju kui Tallinna oma. Kui te ilmaennustusi jälgite mõnest telefoniga kaasa tulnud või ka ise alla sikutatud äpist, siis kõigepealt püüdke tuvastada, mida see äpp Tenerife all silmas peab. Tavaliselt saare kirdeosas asuvat pealinna Santa Cruzi, millel ei ole ei lõuna- ega lääneranniku ilmaga kuigivõrd, aga tihtilugu absoluutselt mitte mingit pistmist. Samuti olen ma ise näinud äppe, mis Tenerife ilma pähe kuvavad vaikimisi ilmaolusid keset saart ehk vulkaan El Teide jalamilt. Kus on kõrgust 2000+ meetrit ja talviti esineb lund - ja seda samal ajal kui puhkajad all rannikul päikese käes praevad.
Õige on otsida üles Costa Adeje (Playa de Las Americas või Los Cristianos), läänerannikule puhkama tulijatel Puerto Santiago.
Just sellepärast on siin lehel ka veebikaamerate lingid, et paniköörid ja muidu umbusklikud oma silmaga veenduda saaksid, et olgugi nende telefoni meelest Tenerifel 12 kraadi, siis tegelikult rahvas praeb paljalt randades.
Calima ehk eestipäraselt nii kalima kui kaliima on kuum kõrbetuul, mis toob Saharast kaasa liiva ja tolmu. Kangemad kaliimad viivad kõrbetolmu Floridani välja ehk üle Atlandi ookeani. Kaliima kestab paarist päevast kuni nädalani ja tema esinemissagedusel mingit loogikat ei ole, samuti ei sõltu nende esinemine aastaajast. Vahest ei kiusa kaliima Tenerifet (ja ülejäänud Kanaari saari) mitu kuud järjest ja siis on neid kohe kaks-kolm tükki järjest.
Kaliima ajal ei kehti muidu Kanaari saartele omased mõõdukad ilmaprognoosid, sest päeval võib olla vabalt üle 40 kraadi sooja ja ka öösel ei lange temperatuur naljalt alla 30 kraadi.
Erilist peavalu valmistab kaliima muidugi perenaistele, sest see punakas tolm langeb ju millalgi maha ja seda imepeenikest pudi küüritakse vahest mitu korda kauem maha, kui kaliima ise kestiski. Neil, kellel on hingamise või kopsudega probleeme - astmaatikud etc, soovitatakse kaliima ajal püsida toas.