Koroonast Tenerifel ja Hispaanias

Loodetavasti peatselt oma aktuaalsuse kaotav rubriik meie leheküljel. 

26.04

Kanaari saartele pääsuks saavad turistid virtuaalse kiibi külge?

Jorge Marichal, majutusasutusi koondava esindusorganisatsiooni Ashotel president taotleb keskvalitsuselt analüüsi, kas paralleelselt tervisepassi ja –kontrolli sisseviimisega oleks võimalik kõigilt Kanaari saartele saabuvatelt turistidelt hakata nõudma spetsiaalse mobiiliäpi paigaldamist, et nende liikumist oleks võimalik tagantjärele kaardistada. Sedasorti rakendused on juba olemas - ristituna muuhulgas ka virtuaalseks kiibiks. Virtuaalse kiibi eesmärgiks on võimalike nakatumisjuhtude korral operatiivselt reageerida ning rakendada nii personaalseid kui lokaalseid karantiinimeetmeid. Et mitte kogu saart lukku keerata, kui kellelgi palaviku üles viskab.  
Et sedasorti jälgimine saab riivama inimeste põhiõigusi, siis tehnoloogiline väljakutse ehk äpi enda valmis kribamine on tühiasi kõigi nende seaduste mudimise kõrval, mis sellise nõude legitiimseks muudaks. Eriti Hispaanias, kus seadusloomega (ja eriti mustmiljonilise bürokraatide armee võimekusega neid üheselt tõlgendada) on lood niigi nii, nagu nad parasjagu on.

25.04

Odavlennufirma Wizz Air andis täna ehk 25.04 REUTERSI kaudu teada, et laupäeval, 1. mail sisenetakse pandeemia-järgsesse ajastusse, käivitades esmajärjekorras lennud London Lutoni lennujaamast.  Wizz on seega esimeste pääsukeste hulgas, kes raudlinnud rahvusvaheliste liinide teenindamiseks õhku tõstavad. Euroopa lennuliiklus on IATA andmetel viimase kuue nädala jooksul vähenenud 90%.

Esimeste taasavatavate lennuliinide sihtkohtade hulgas käis Wizz-i esindaja välja ka Tenerife.  

Võimaldamaks lennukites distantsi hoida müüakse igale lennule pileteid kuni 2/3 istekohtadest.   

24.04

Hispaania valitsus teatas täna, et pärast seda, kui parlament eriolukorra pikendamistaotluse heaks kiitis, kinnitas valitsuskabinet kuningliku dekreedi, millega pikendatakse erakorralist olukorda kogu Hispaanias 10. mail kella 00.00-ni. Alates pühapäevast 26.04 lubab seadus kuni 14-aastastel lastel õue traavima minna järgmistel tingimustel:

• nendega on kaasas üks täiskasvanu

• nad lähevad välja ainult üks kord päevas kella 9–21 

• nad ei lähe kodust kaugemale kui 1km 

Juba pea kaks nädalat kanaare elevil hoidnud lootus saada ülejäänud Hispaaniaga võrreldes kartsast varem välja (kasvõi jupikaupa) on ikka veel üleval, piirkondlik omavalitsus on esitamas Madridile järkjärgulist leevenduskava, mida kuningriigi valitsus peab alles kaaluma. Madridiga kokkuleppele võib jõuda, aga võib minna ka nii, et eriolukord saab enne läbi kui midagi otsustada julgetakse. Kohalik omavalitsus (ehk siis Kanaari saarte autonoomne piirkond) ise eriolukorra piiranguid leevendada ei saa, sest seda eriolukord muuhulgas tähendabki, et autonoomiate tiibu on kõvasti kärbitud.


19.04
Kommunistist minister jätaks Hispaania aasta lõpuni lukku. 

Samal ajal kui ökonomistid Hispaania majandusele juba tekitatud miinusmiljardeid kokku löövad, tegi Hispaania Kommunistlikkusse Parteisse (jah, siin on sellised koalitsioonis) kuuluv tööminister senjoora  Yolanda Diaz ettepaneku lükata piirangute leevendamine turismi- ja meelelahutustööstuse jaoks tulevikku, täpsemini 2020 aasta lõppu.

Mõistagi kukkusid ettevõtjail sellise toreda avalduse peale lõuad maani ning turismiameti boss Juan Molas on senjoora avaldused juba auklikuks tulistanud kui „barbaarsed ja küündimatud“.
Turismistööstuses on Hispaanias muide 2,7 miljonit töökohta ja aastas pöörleb nendes sektorites (koos meelelahutusega) enam kui 100 miljardit eurot.  

Kommunist

18.04

Väikesed põrgulised saavad õue jooksma alates 27.04 ja esialgu ilmselt väikestel kiirustel.


Hispaania president andis teada, et kuigi karantiinimeetmeid pikendatakse veel 14 päeva võrra alates 27.04 ehk siis kuni 09.05 k.a., on põhimõtteliselt ära otsustatud, et ühtlasi leevendatakse piiranguid neile, kelle jaoks see kartser kõige rängemini mõjub ehk lastele (hüsteerias kõurikute vanemate närvikavast polnud pöördumises sõnagi). Detailid ehk mis vanuseni, kui pikaks ajaks, kui mitu korda päevas, kui mitme vanema saatel, milliste piirangutega etc etc need leevendused kehtima hakkavad, antakse teada lähipäevil.

Ilmselt saab nüüd lisaks koertele lähitulevikus ka mürsikuid välja laenutada. Raskel ajal abiks seegi.    

14.04

Kanaarid pääsevad kartsast esimestena?

OKDIARIO andis täna (14.04.2020) teada, et on oma silmaga näinud dokumenti, mille järgi järgmise nädala keskpaigast (seega 21-24 aprill) hakatakse isolatsiooni meetmeid leevendama esimesena Kanaari saartel. Seda kahel põhjusel – esiteks on Kanaarid kriisist taastumas ennaktempos – ilmselt tänu loomulikule isolatsioonile ja suhteliselt kiiresti kinni prantsatanud õhuväravatele ja teine põhjus tuleneb loogiliselt esimesest – just tänu isolatsioonile on Kanaarid ideaalne piirkond inimkatseteks, kõlagu see ehk pealegi pisut anakronistlikult.

Esimesena päästetakse vallale lapsed koos täiskasvanud saatja(te)ga ja tervisesportlased. Artiklist jääb mulje, et maskikandmise kohustus on kõigil, ka sörkijatel, (kustp..st me neid maske võtma peaks, sellest dokumendist kahjuks ei selgu ja siin on nendega veelgi tuugam kui Eestis) samuti tuleb hoida sotsiaalset distantsi.

Kui see mudel end õigustab, rakendatakse seda järk-järgult ka mandril ehk suures Hispaanias.

Riskigruppi kuulujad ehk seeniorid lubatakse Hispaanias pika rihma otsa alles siis, kui nakatumise oht riigis on likvideeritud ehk määramatus tulevikus.

07.04.2020

Turism Kanaaridel võiks taaskäivituda külaliskorterite abiga.

Europa Press

Puhkusemajutuse pakkujate ühenduse ASCAV (Asociación Canaria de Alquiler Vacacional) president Doris Borrego käis välja mõtte, et olukorra normaliseerudes võiks ennekõike lubada tegutsema hakata külaliskorterites ehk apartmentides majutuse pakkujatel. Esiteks juba sellepärast, et kui lende on veel hõredalt ja kliente vähe, siis on hotellide lahti hoidmine kõige selle juurde kuuluva tingel-tangeliga majanduslikult nonsens. Teiseks saaks jälle iseseisvalt, st riigitoetusi ootamata hakkama küllalt mõjukas sektor (rendikorterite bisnisega on hõivatud hinnanguliselt kokku 15 000 kanaari ja aprilli lõpuni kestva eriolukorraga on häving sektoris kokku vähemalt 150 000 000 eurot).

Ja võib-olla kõige olulisem point, mille proua Borrego ilmselt täiesti õigustatult välja käis, on see: vägagi tõenäoliselt just lähemas tulevikus on turistid hotellide suhtes – ütleme et pisut paranoilised. Kõlab vähemalt minu jaoks loogiliselt, sest minna puhkama ja pabistada hommikusöögile minnes, et kes kõik seal koos on ja kuskohast tulnud ja hunt teab, mida köhivad. Ja kuigi ma pole proovinud, võin ma siiski ette kujutada, et mask pesemise ees praemuna vitsutamine vajab kui mitte looduse poolt kingitud annet, siis vähemasti omajagu vilumust.    

Vaid oma pere päralt ja köögiga apartment kõlab AD 2020 sanitaarses perspektiivis kahtlemata turvalisemalt kui "Kõik hinnas" kombinaatmajutus. Sellised ajad.

07.04.2020

Kanaari saared võivad hakata taotlema ennetähtaegset vabastamist. Mõistagi järelvalve alla ja tingimisi.


"Meil on enim probleeme rasvumise, diabeedi, südame- ja veresoonkonnahaigustega ning kodus passimine ei tee meie tervisele head“. Umbes-täpselt nii ütles Kanaari saarte valitsust nõustava teaduskomitee pressiesindaja, Lluis Serra-Majem, kes leiba teenib Las Palmas de Gran Canaria ülikoolis rahvatervise professorina.

Teiseks rõhutas ta, et ilmselt tänu rangeimale distsipliinile ja saarelisele olukorrale on Kanaari saared tänaseks päevaks ülejäänud Hispaaniaga võrreldes mõnevõrra paremini taastunud, R0 (mis käis ära 5 juures) on hetkel 0,6, mis on Hispaania madalamaid.

"Kuid arvestades meie saarte geograafilist ja sanitaarset ainulaadsust, on rahvatervise peadirektoraadis loodud komisjon, mis alustab läbirääkimisi Hispaania keskvalitsusega arutamaks, kas Kanaari saartel oleks ehk võimalik lõdvendada karantiini tingimusi omas, st ennaktempos“, teatas professor.

Kui kokkulepe saavutatakse, rakendatakse seda järk-järgult ja kooskõlas keskvalitsuse seatud suunistega, st et üleöö ei avata ei teemaparke ega kinosid, aga piirangutega lubataks jälle näiteks ehituspoode avada jms, samuti mõõdukalt harrastada tervisesporti. Teiste inimestega kontakteerudes (näiteks poes) oleks maski kandmine kohustuslik.


Hoiame hinge kinni ja loodame parimat.


06.04.2020 

Deloitte (175 aastat tagasi asutatud rahvusvaheline ja "suure neliku" hulka kuuluv audiitor- ja raamatupidamisteenuseid pakkuv konsortsium) mudeldas tellimustööna võimalikke arenguid Hispaania majanduses 2020 aastaks. Kui nii läheb, siis kõik päris pees ei olegi. Siinolev graafik kõneleb enda eest. 


Koroonakriisi leevendumise prognoos