ICOD DE LOS VINOS

DRAAKONIPUU JA KÕIGE VÄÄRIKAMAD VEINID

EKSKURSIOONIGA - GRAN TOUR

TENERIFE VEINIPEALINN

Draakonipuu, Malvasia veinid (eestlased ütlevad Malvaasia) ja maailma suurim hõberist.


Icod de los Vinos on Tenerife vanimaid linnu ning kuulus peamiselt seal kasvava draakonipuu poolest. Draakonipuu vanuse kohta liigub erinevaid versioone (ma olen kuulnud ka reisiesindajast, kes väidab puu vanuseks olevat 912 aastat, paraku on tõelisus selline, et kuna draakonipuul ei ole aastaringe, ei ole võimalik ka tema vanust kuigi täpselt määratelda, veel vähem siis aastase täpsusega). Fakt on, et linna rajamise ajal, aastal 1501 oli draakonipuu igatahes olemas. Teiseks on teada, et see puu kavab väga aeglaselt, seega lepime teadmisega, et tegemist on ühe väga vana puuga, kes on näinud guantshe, konkistadoore, inkvisitsiooni jne ja on teie ja teie digitaalsete kaamerate jaoks ootel vanakesele kohase väärikusega. Draakonipuu nimele on kaks seletust esiteks tema ebaharilik välimus ja teiseks tema mahl, mis on nimelt punane. Legendi kohaselt võrsuvad draakonipuud nende lendavate sisalike mahavoolanud verest ehk siis seal, kus on tapetud draakon. Draakonipuud tunti Euroopas antiikajast saadik - selle ``veri`` leidis kasutust pitsativaha, värvide ja salvide valmistamisel. Draakonipuu mahlal oli omal ajal kulla hind, kuna seda peeti suurepäraseks verejooksude, haavade ja düsenteeria raviks. Guantshid kasutasid draakonipuu mahla oma surnute balsameerimisel.


Kui olete otsustanud “veinipealinnast” veini osta, siis minge kindla peale välja ja otsige üles “Museo de Malvasia” nimeline asutus. Neist ainult üks on „tõeline“ – see, mile sisseppääs on seitsmeharulise puu ehk „küünlajala“ vastas. Ega odav pole miski ka Malvaasia veinimuuseumis, aga siin on vähemalt kaup ehtne, sest muuseumi peavad Malvasia valmistajad ise. Teadmiseks, et paraku pole ehtsat Tenerife Malvasiat lõunas üldse saada, seda saab igal aastal lihtsalt niivõrd vähe pudeleisse panna, et Americase - Cristianose hullumajja ei jätku. 


Kui te omal käel Icod de Los Vinost avastate, siis hoidke Malvaasia muuseumisse minnes Kompassi saarekaart ligi (neid saab meilt tasuta niipalju kui kulub), sest selle kaardi ettenäitamisel teeb muuseum teile hinnast 10% alla, abiks ikka ja pealegi saate kindlad olla, et raha õige Malvasia eest välja käite, võltsinguid on rohkem kui te ära juua suudate.


Vaateplatvormi ääres, millelt draakonipuud tavaliselt imetletakse ja pildistatakse, on San Marcose kirik, mis on ehitatud 16. sajandil ning mille võlvistiku ning sammaste ehitamisel kasutatud kivid on toodud hoopiski La Gomera saarelt. Kiriku külastamise eest küsitakse 1 euro ja seda sellise õigustusega, et kirikus asub maailma suurim hõbedast rist (2,45 m kõrge ja 48, 3 kg raske). Maailmaimeks ma seda risti just ei nimetaks, aga samas ei olnud mul omal ajal ise turist olles ka sugugi mitte kahju sellest ühest eurost et see rist ja ülikülluslikud kaunistatud altar koos ikonostaasi meenutavate skulptuuridega ära näha. Valik on teie.


Võimalik on siseneda ka nn. draakonipuu parki,et sealt puud vaadata, kuid see maksab mitmeid eurosid (viimati 5) ning kuna päris ligi ei pääse puule sealtki, siis eelistavad peaaegu kõik turistid (ja ka kohalikud) tasuta vaateplatvormilt avanevat hoopis ülevaatlikumat vaadetja seda soovitan ka teile.


Pisut ülesmäge vaateplatvormilt asub väljak, Plaza de La Pila, mille ääres on konkistadooride aegsed majad ning keskel on omapärane taimega pärjatud purskkaev ning kohe selle kõrval kasvab metalltrossidega toestatud seitsmeharuline puu, mille taustal turistid endid meelsasti pildistavad. Väljakult sadakond meetrit ülessepoole jääb veel teinegi ja mitte oluliselt väiksem draakonipuu, mida on korduvalt üritatud öö varjus maha saagida (sic!)


San Marcose kirikust ja vaateplatvormist omakorda allapoole jääb liblikaaed ehk Mariposario del Drago, mis on kahjuks 2013 aasta sügisest suletud ja sõnumid tema tulevasest saatusest on vastukäivad. Tegu on (või oleks korrektsem ikkagi - oli) troopilise kliimaga ehitisega, kus ca 2000 liblikat vabalt ringi lendleb. Väga omapärane elamus oli muide, kui alustassi suurune liblikas teile õlale maandub ja tiivaga põsele pai teeb. Sissepääs 8,5 euri.