EL TEIDE VULKAAN

NB! Seoses kehtivate piirangutega saab omal käel köisraudtee ehk Telefericoga Teide vulkaani tippu vaid piletit eelmüügist ette ostes.

Pilet on kindlaks kuupäevaks ja kellaajaks ning sisaldab audiogiidi rakendust.

EL TEIDE VULKAAN - HISPAANIA KATUS

Tenerife tähtsaim vaatamisväärsus on loomulikult Teide mägi, mis on õigupoolest magav vulkaan koos teda ümbritseva Las Canadase rahvuspargiga. Teide on Hispaania kõrgeim mäetipp - 3718 meetrit ning maailma suuruselt kolmas vulkaan, mis viimati purskas aastal 1798.

Teil on ilmselt huvitav teada saada, et põliselanikud guantšid pidasid Teidet ja iseäranis tema tippu ehk kraatrit rohkem taevasse kui maa peale kuuluvaks, ilmselt seetõttu ei jaganud nad teda ka omavahel ära - või siis oli asi hoopis selles, et nad uskusid mäe sees elavat Guayota nimelist tuld purskavat koletist - kes see ikka sellist naabrit tahab.

Canadased on oma olemuselt liivased platood, mis ümbritsevad vulkaani tippu ning on tekkinud aastatuhandete jooksul vulkaani sissevarisemise tagajärjel, ühtekokku on neid tasandikke 16 kilomeetrise läbimõõduga kraatris 7. Kraater ise moodustus ca 200 000 aastat tagasi, mil viie kilomeetrine mägi, mis tühjaks oli pursanud, lihtsalt oma raskuse all sisse vajus.

Kui mägedes rohkem vihma sajab, mis erinevalt lõunast pole Teidel nii suur haruldus, moodustuvad canadaste põhja madalad järvekesed. Kogu kraater on üle külvatud tee äärde jäävate vaateplatoodega, et seda aastatuhandete ja miljonite jooksul valminud kunstiteost ikka võimalikult erinevate erinevate nurkade alt imetleda saaks. Eriti rohkelt pildistatakse ülevalt laienevaid looduslikke pimsskivist ja basaldist kiviskupltuure ehk roquesid, mille tekkemehhanism on iseenesest väga lihtne. Veel Teide tegutsemise aegadel otsisid kuumad gaasid läbi maakoore väljapääsu ning kulgesid läbi poorsemate kivimite, moodustades seeläbi omalaadsed korstnad , mis kuumade gaasidega kokku puutudes muutusid ümbritsevast kivimist oluliselt tugevamateks - nagu ahjus põletatud savipotidki. Kui nüüd järgnevate aastatuhandete erosioon platoode põhju aina madalamaks lihvis, panid need omalaadsed korstnad ilmastikuoludele hoopis paremini vastu ja on nüüd tasandike kohal troonimas. Hispaanlased ise peavad neid kivimonstrumeid nii tähelepanuväärseteks, et joonistasid nad koguni enne eurosid kehtinud peseetasid ehtima - nimelt tuhandelist kupüüri.

Mööda kraatri põhja kulgeb korralik asfaltee, mis viib teid El Portillo külastuskeskuse ja Telefericoköisraudtee🔗 juurde. Köisraudtee tõstab teid 39.5 euro eest kaheksa minutiga 3550 meetri kõrgusele (hind ülesse ja alla), kust päris tipuni jääb veel paarsada meetrit. Päris tippu pääsemiseks tuleb eelnevalt taotleda luba (loe siit kõrvalt täpsemalt). Aga selletagi on imetlemist ülevalt küllaga, ilusa ilmaga paistab sadade kilomeetrite kaugusele, ning Gran Canaria, El Hierro, La Gomera ja La Palma on nagu vaalaseljad ookeanist paistmas. Teidel tegutseb ka maailmakuulus observatoorium Izana.

Observatooriumiga seondub ka üks kurioosne fakt, mis vast melomaane huvitada võiks - seitsekümnendatel viibis siin Queeni kitarrist Brian May, kes observatooriumis on filosoofiadoktoori kraadiks valmistus. Ja kirjutas siin ka muusikat - "Tie Your Mother Down" on May ja Tenerife ühislooming näiteks:) Talvisel perioodil on Teidele ligipääs teinekord raskendatud või piiratud - lumesaju tõttu - või koguni keelatud, siis suletakse koguni maanteed, mis Teideni viivad. Õnneks juhtub seda väga harva.

Laialt levinud legendid, et Teidel on filmitud erinevaid ulmefilme nagu Ahvide Planeet, Tähesõjad jne, on paraku kõigest legendid. Kõige lähemal tähesõdade tandriks saamisele on olnud Lanzarote, mida võttegrupp suisa prooviks üles filmimas käis, kui paraku ei saanud sellestki asja. Aastal 1966 kinoekraanidele jõudnud film "Miljon aastat enne Kristust" on küll Tenerifel ja Teidel filmitud - peaosas hurmav Raquel Welsh🔗, kes siinseid kaljusid pidi ringi lippas, kannul verejanulised dinosaurused ja keha katmas karusnahast bikiinid. Ülimalt šikkmodern. Samuti on Teidel filmitud filmid “Titaanide Heitlus” - nii vana kui uus versioon.

Aga ju veendute isegi, et nii mustad konarlikud laavaväljad kui ka observatooriumi poole jäävad liivased ning vulkaanituhased lagendikud oma kummaliste ja tõesti meie planeeti mitte meenutavate, ebaharilike ning erosioonist söödud kaljuvormidega oleks tähesõdade tallermaaks vägagi hästi sobinud.


VULKAANI TIPPU TÕUSMISEKS ON VAJA MÄELUBA

Et El Teide vulkaani kraatrile päris ligi minna, on tarvis mäeluba. See on tasuta ja mõeldud selleks, et tippuronijate arvu kontrolli all hoida.

Luba on vaja ainult jalgraja jaoks, mis viib ülemisest köisraudtee jaamast kraatrini. Köisraudtee jaoks mingit luba vaja ei ole, piisab piletirahast (€ 39.5 täiskasvanu ja € 18.5 laps, st 2 kuni 11 a.)

Mäelube väljastatakse 200 tükki päeva kohta ning on jaotatud 50 kaupa neljaks ajavahemikuks: 9-11; 11-13; 13-15; 15-17.


Vanasti pidi loa järgi käima pealinnas Santa Cruzis, tänapäeval saab seda teha online siin.

Pettumuse vältimiseks tuleks luba registreerida VÄHEMALT 3-4 nädalat enne plaanitavat tõusu;

Mitmeks päevaks/kellaajaks luba tellida ei saa.

NB!!! Kui ilma tõttu või mingil muul põhjusel tõstuk ei tööta sel päeval/kellaajal, mil teil tipputõus broneeritud, siis saate sedasama luba kasutada ühe nädala jooksul.  

Ja veel - sellist ekskursiooni, mille jooksul oleks võimalik nagu niuhti Hispaania kõrgeim tipp vallutada, pole samuti kahjuks olemas. Nendele kes on harjunud kiirustades ja süvenemata lugema, ma kirjutan aeglaselt ja lihtsamas sõnastuses: EKSKURSIOONIGA EI SAA EL TEIDE VULKAANIL PÄRIS TIPPU MINNA. 


Võimalusi on ainult kaks: liinibuss nr. 342 või rendiauto.

Eksisteerib ka võimalus Teide tipus ära käia ilma mäeluba registreerimata. Nimelt asub Teide nõlval, ca kolme kilomeetri kõrgusel askeetlik öömaja REFUGIO. Seal ööbijad võivad hommikul Teide tipus ära käia ilma mäeloata. Kuigi olud Refugios on spartalikud, ahvatleb võimalus koidikul jälgida, mismoodi Teide vari kasvab 200 km pikkuseks paljusid ja oma ööbimine eelnevalt broneerida on mõistlik mõte.


KORDAME ÜLE:

Kas Teleferico ehk köisraudtee jaoks on luba vaja?

EI


Kas päris tipu jaoks on luba vaja?

JAH


Kuskohast neid saab?

SIIT


Kas ekskursiooniga saab köisraudteega üles sõita?

Saaretuuri ajal EI, poolepäevase ekskursiooniga inglise või vene keeles JAH


Kas ekskursiooniga saab päris Teide tippu ronida?

EI


Aga siis, kui meil on luba olemas?

EI