VILAFLOR JA KUUMAASTIK

El Pino Gordo

VILAFLORI KÜLA JA KUUMAASTIK EHK PAISAJE LUNAR

Tee Los Cristianosest Teidele viib läbi Vilaflori, mis on väike 1500 meetri kõrgusel paiknev külake, mille läheduses võib leida saare ühe omapäraseima vaatamisväärsuse, nõndanimetatud kuumaastiku (Paisaje Lunar), erosiooni poolt vormitud kivide rühma.


Et kuumaastikku näha, tuleb paraku ette võtta väike matk - paar kilomeetrit peale Vilaflori tuleb silt (mida on kerge mitte märgata, nii et tähelepanu!), mis näitab paremale Lomo Blanco, peale pooletunnist sõitu mitte just kõige mugavamat teed pidi jõuategi sildini Paisaje Lunar. Seal tuleb auto ära parkida ja edasi minna jala - kõndida on kuumaastikuni veel ca komveerand tundi. Seal saabub ka arusaamine, miks just Vilaflori ümbrus on matkajate, mägironijate ja mägijalgratturite tõeline meka. Kõigest vähem kui kilomeetri jagu Vilaflorist edasi El Teide poole sõites jääb paremat kätt hiiglaslik Kanaari mänd (ca 45 meetri kõrgune), kus ma soovitan juba sellegipärast peatuse teha, et organism jõuaks kõrguste vahega harjuda. Veel mõni kilomeeter edasi jääb vasakut kätt vaateplatvorm, kus läbitud tee ja Tenerife lõunaosa on justkui peo peal. Ka pilvise ilmaga on vaated lihtsalt võrratud, sest te olete lihtsalt pealpool seda pilvevatti. 


Vilaflor on ka Tenerife kõrgeimal asuv administratiivne üksus, kus veel toodetakse joogivett ja veine. Tinglikult kuulub Vilaflor Abona piirkonda ning tänu oma kõrgusele istandused ulatuvad kuni 1600 meetri kõrguseni ja suurtele temperatuuri kõikumistele, on siin kasvavad viinamarjad ning nendest valmistatav vein põhja Tenerife omast erinev. Sellistel kõrgustel ja sellise pinnareljeefiga viinamarjade kasvatamine pole lihtsamate killast ülesanne. Et põõsad on madalad ja neid kasvatatakse ebakorrapärastel põldudel, mis nõuavad suuremat hoolt nende eest hoolitsemisel, on juba siin kasvavad viinamarjad ka reeglina kvaliteetsemad kui põhjas kasvanud. Valtsevad viinamarjasordid on Listán Blanca (valge) ja Listán Negra (punane, aga leidub ka Negramoll, Malvasía, Gual and Vijariega sorte. Nagu ka muudes valdkondades, toob ka veini valmistamisel nähtud suurem hool ja vaev reeglina parema tulemuse, sellepärast ongi just lõunaosa veinid peenemad, nüansseeritumad ja nii nö lihtrahva kui veinigurmaanide hulgas rohkem hinnatud kui saare põhjaosas kultiveeritavad erandiks ehk malvaasia, (mida küll veiniasjatundjad päris veiniks ei peagi peamiselt ülespumbatud magususe tõttu). Muidugi leiab ka lõunaosas valmistatud veinide hulgast poolmagusaid ja magusaid veine, tulge, proovige ja leidke endale sobiv.

Pole vaja olla veiniasjatundja, et mõista, et otse veinimõisast veine ostes ei nuuma te vahendajaid ega (vahest müstiliselt ahneid) kaupmehi ning vägagi väärikad veinid saab kätte üllatavalt odavalt. Siit leiategi mõned veinimõisad ehk Bodegad, kes oma toodangut ka ise müüvad ja et te põrsast kotis ei peaks ostma, kõiki marke ka proovida annavad.


Vilafloris on sündinud ka ainus Kanaari saarte pühak, kes Vatikanis paavsti poolt on kanoniseeritud - Hermano ehk Vend Pedro, temale pühandatud koobaskiriku leiate te Lõuna Lennujaama lähedalt, otse punase mäe ehk Montana Roja vastast, mõnisada meetrit ookeanist. 


Enim külastatud paik Vilafloris on kahtlemata mitusada aastat vana kanaari mänd, mida hellitlevalt paksukeseks nimetatakse - El Pino Gordo.