TENERIFE UUDISED

Kompass-Press vahendab märkimisväärset eesti keeles. KOROONALEHT ON SIIN-KLIKI 

November algab heade uudistega - järgmine Tenerife staar on koroona ahelaid maha raputamas. 

Fran Chafino flamencoetendus A Compas on tagasi.

Flamenco Tenerifel
Eestlased Tenerifel

Eestlaste kokkusaamised La Pepas ja Vino Vidi Vici vinoteegis reedeõhtuti

Kole hakkab tasapisi mööda saama. Reedeõhtuti ootab La Pepa foodmarket eestlasi taas sumisema (ja vastu ööd laulma ja rõkkama) ning Vino Vidi Vici perenaine Merike teeb eestlastele sooduspakkumisi ning korraldab huvilistele kanaari veinide degusteerimisi "Viie veini mekkimine".
Nos vemos! Alates 22.10.

Masca kuristik taas matkajaile avatud. 

Paraku mitte endises mahus ja endisel moel.

Masca kuristik taas avatud matkajatele
Eesti Vabariigi aastapäeva üritus Tenerifel

Eesti Vabariigi 103. sünnipäeva tähistamine Tenerifel 24.02.2021

Kõik Tenerifel viibivad eestlased on oodatud 24.02.2021 üheskoos tähistama Eesti Vabariigi 103. aastapäeva La Pepa toidumarketi terrassil.
Seoses katkuajaga on lubatud ühte lauda istuda kuni kuuel inimesel.
Sissepääsutasu pole, kohustuslikku menüüd samuti mitte - igaüks saab pidutseda vastavalt oma soovile ja rahakoti võimalustele.
Algus kell 18.

27.01.2021 sai Tenerife NB! esimese sihtkohana Euroopas!
WHALE HERITAGE SITE sertifikaadi. 

Seda võiks kohmakalt tõlkida kui pärandisse säästlikult suhtuvat ja hoolitsusega kohtlevat piirkonda. No kuidagi nii.
Põhimõtteliselt tähendab see seda, et just Tenerifel osatakse meie ookeanis elavatele sõpradele turiste näitamas käia nii, et vee-elukate elukvaliteet põrmugi ei kannata ja ilmselt on neil vahest isegi huvitav neid kahvanägusid vaadata - iseäranis neid, kes kuigivõrd merd ei kannata ja üle reelingu ripuvad.

Vaalad ja delfiinid Tenerifel
Manolo Blahnik La Palmalt

FILM MANOLOST ETV-s. 

Manolo Blahnik on maailma mõjukaim kingadisainer. Käsitöökunst on tema jaoks A ja O ning talle on tähtis, et tema disainitud kingad oleksid valmistatud käsitsi ja sajanditevanuste tööriistadega.

Sünnilt aga on Manolo pesueht kanaar - Santa Cruz de La Palmalt.  
Dokumentaalfilm Manolost "Poiss, kes valmistas kingi sisalikele" on ETV2 eetris 08.12.2020 

Kanepi võitis Kanaaridel!

Kaia Kanepi võitis Kanaari saartel Las Palmases peetud ITF-i tenniseturniiri.

Kümnenda järjestikuse võidu (ja  karjääri 18. ITF-i tiitli) teeninud Kanepi alistas finaalis egiptlanna Maiar Sherifi (WTA 132.) tulemusega 6:3, 6:2

Kaia Kanepi
Koroonapiirangud

Hispaania kukkus nimekirjast välja. 

Hetkel on otselennud lubatud riikidest ja riikidesse, mille uute nakatumiste arv 100 000 elaniku kohta viimasel 14 päeval jääb alla Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse veebilehel kajastatud Euroopa Liidu kahekordse keskmise. Euroopa Liidu keskmine kahekordne nakatumiskordaja on 16.10.2020 seisuga 392,8. Keelunimekirjast on nüüd kadunud Prantsusmaa ja Hispaania.

10.10.2020

Eile, s.o. 09.10 andis El Pais teada, et väidetavalt on Baleaari ja Kanaari võimud lõpuks ometi saavutanud kokkuleppe keskvalitsusega, et arhipelaage käsitletakse mandrist eraldi - kuna seal on nakatunute suhtarv oluliselt väiksem (hetkel 93, Hispaania keskmine 258), siis luuakse Euroopast pärit turistidele „turvakoridorid“.

- Kui turisti päritoluriigis on suhtarv suurem kui 50, tuleb esitada saartele jõudmisel negatiivse covid-19 testi tõend, mis ei ole tehtud varem kui 48 h enne reisi. 

- Saartelt lahkudes tehakse turistile test valitsuse kulul ja kui see on positiivne, jäädakse karanatiini ja need kulud katab El Paisi väitel samuti provintsivalitsus.

Millal uus kord kehtima peaks hakkama, pole teada, hetkel tuleb ikka juhinduda sellest, mis meie koroonalehel kirjas. 


Eestis elav hispaanlane, Murciast pärit José Inestal Hernández lõi Tallinna klubi: soovisin paika, kus saaks end tunda nagu Hispaania kodus. 

La Tarara on Hispaania klubi ja keeltekool Tallinnas, kus Hispaania ning Ladina-Ameerika kultuurist huvituvad inimesed saavad õppida hispaania keelt. Lisaks saab praktiseerida suulist kõnet vestlustundides ja vaba ajaga seotud eriüritustel.
La Tarara õpetajate emakeel on hispaania keel. Olgu teemaks kirjandus, ajalugu, kunst, muusika või “hispaania maitsed” – La Tarara on koht, kus inimestel lood ei saa kunagi otsa ja alati kõlab naer.

Hispaania klubi La Tarara
LA GOMERA VILISTAJAD

LA GOMERA VILISTAJAD

Vaadatav Telia, Elisa ja videolink.ee filmivaatamise keskkondades.
"Suurem osa filmi sündmustikust toimub Bukaresti öistel tänavatel, kuid kelmiloo käimalükkav jõud tuleb just Kanaari saartelt, kus peakangelased oma kurikavalaid skeeme valmis mõtlevad. 
Mõnusa suvise retrospioonikana, milles saab näha nii ilusad inimesi kui ka maalilisi võttepaiku, on "La Gomera vilistajad" igati kohane."
Kaspar Viilup, ERR

11.04.2020

Ka eriolukorra ajal saab Kanaari saartelt mandrile ja tagasi lennata.
Lennuühendus säilib Madridi, Barcelona ja Sevillaga, loomulikult on graafikuid retsitud hullumoodi, sest nõudlus on kukkunud 97%.
2019 aasta märtsis oli Hispaania mandrile ja sealt tagasi suunduvaid reisijaid päevas keskmiselt 10 622, 2020 märtsikuus oli neid 254. Ehk teisisõnu: 150-220 reisijat mahutavas lennukis oli keskmiselt 30 reisijat.
Madridi lendab Iberia Express ning Barcelonasse ja Sevillasse Vueling.
.

Lennud kanaari saartele

03.04.2020

Viisteist päeva otsa?
Et Hispaanias on väljakuulutatud eriolukord kuni 11.04 ning et see kuupäev jääb lihavõttepühade sisse, siis on valitsusjuht PEDRO SÁNCHEZ teatanud, et teeb veel selle nädala jooksul (et enne vaikset neljapäeva ehk kolmapäevaks jõuaks seadusandjad kinnitada) ettepaneku eriolukorda veel 15 päeva võrra ehk 26. aprillini pikendada. Kuuldavasti kaalutakse ka imetillukesi leevenduslikke meetmeid sarnaselt Itaaliale (kus eraldatuse, distantsihoidmise jms eest vastutavate vanematega koos on hakatud lubama lastele ka lühiajalisi jalutuskäike jms).    

30.03.2020

29. märtsi õhtul lugesid heeroldid Hispaania linnaväljakutel ette järjekordse kuningliku dekreedi, mis kupatab koju kõik, kellel siiani lubati ka karantiini tingimustes tööl käia, kuid kelle panus pole ühiskonna püsimajäämiseks lühivaates just hädavajalik - sh ehitajad, autoremontijad etc.
Tegutsema jäävad toiduaineid, jooke (sh alkoholi) ja esmatarbekaupu (sh tubakat) müüvad poed ja putkad, apteegid, arstid, leheputkad, internetti pakkuvad ning võrke teenindavad ärid,  lemmikloomatoidu müüjad, netikaubamajad, selvepesumajad, toidu kojutoojad, elektriga varustajad ning kütusefirmad.

Tööle tohivad minna ka hulgifirmades töötavad inimesed. Mõistlik.  

Samuti tohivad tööle minna pankurid, juristid, notarid, prügivedajad, puhastusteenuste pakkujad ning politseinikud. 

Karantiin Tenerifel
Hotell Santa Maria Tenerife

ERIOLUKORRAS AVATUD HOTELLID

Ühtekokku jääb eriolukorras avatuks viis hotelli, neist kolm Costa Adejel:  
Aparthotel Lagos de Fañabe  www
Aparthotel Los Olivos www
Aparthotel Santa María www

Olavi esitles Kuressaares "Minu Tenerifet".

05.10.2019 toimus Kuresaare Rahva Raamatus Olavi Antonsi raamatu "Minu Tenerife" esitlus. Autoriga vestles „Minu Helsingi“ autor Tarmo Virki ning proovida sai ehtsat kanaari jooki barraquito't.

Olavi Antons Minu Tenerife esitlusel Kuressaare Rahva Raamatus
Thomas Cook pankrotis

Thomas Cook pankrotis

Kui teil on broneeritud näiteks jätkulend Thomas Cooki kaudu, siis tuleks teil tegutseda. Samuti siis, kui teil on pilet Tjäreborgilt, mis Thomas Cookile kuulub. 

RYANAIR paneb Tenerifel pillid kotti? 

Jah ja ei. Esialgu on Ryanair konkreetselt teada andnud vaid seda, et veebruarikuus 2020 likvideeritakse Tenerifel ja Gran Canarial alalised baasid ja palgatud kohalikud (keda on kokku ca paarsada inimest) saavad hundipassi. Vähemalt esialgu lennud jätkuvad ka pärast seda – nagu näha (kliki), saab märtsis - aprillis 2020 kenasti Riiast Tenerifele ja tagasi 147 euro eest.
Veel on Ryanair öelnud, et lähiaastatel muudetakse kontseptsiooni ja keskendutakse enam arenevatele turgudele (mida iganes nad selle all ka silmas ei peaks), aga kuigi võimalik, on see siiski vähe tõenäoline, et nad oma turuosale Kanaari saartel (enam kui 3 miljonit klienti aastas) lihtsalt sleihvi ümber seovad ja kellelegi ära kingivad.
.

Ryanair Tenerifel
Katamaraan Tenerife ja Gran Canaria vahel

TUTIKAS KIIRKATAMARAAN TENERIFE - GRAN CANARIA LIINIL

Santa Cruz de Tenerife ja Las Palmas de Gran Canaria vahel kurseerib nüüd laevakompanii ARMAS uhiuus katamaraan Volcán de Tagoro (nimetatud 2011-2012 El Hierro külje all tegutsenud veealuse vulkaani järgi). Uus laevuke on 111 meetrit pikk ja mahutab kokku 1184 reisijat, (sh äriklassis 155) ja 16 meeskonnaliiget. Autotekke on kaks, mahutavusega 215 autot ehk 595 liinimeetrit. Kiirust on katamaraanil 36 sõlme (66 km/h) ning ühest pealinnast teise jõuab nüüd pisut enam kui pooleteist tunniga, mis paneb ilmselt mitte ainult konkurendist reederi F. Olseni, vaid ka Kanaari saarte vahelist lennuliiklust opereerivate firmade bossid murelikult kukalt sügama. 

Liiva- ja lillevaibad La Orotavas
Alfombras Corpus Christi 27.06 2019  

Kellel ei ole võimalik kohale minna,
saab vaadata otseülekannet veebikaamerast. 

Liiva- ja lillevaibad Alfombras Tenerifel 2019
Purjejaht Tenerifel, puhka ja tööta Tenerifel

JUMEKAS PAKKUMINE!

Puerto Coloni sadamas (paarsada meetrit Kompassist) on
müüa või rendile anda
purjejaht Bavaria 39. Jaht on ehitatud 2006 aastal, korraliku taglase ja Volvo 45 Hp mootoriga.
Purjekas on hästi hoitud ja korras. 2 WC-d ja 3 kajutit.
Purjekal on kehtiv reisijateveo litsents 11 reisijale + 1 kaptenile.  

Järgmise hooaja broneerimine on alanud!

Varajase tellija eelised:
- soodustused kuni 50%
- esimene sissemakse vaid 60 eur
- madalaima hinna garantii
- GOLD FLEX - kuldne võimalus reisi paindlikuks muutmiseks

Tenerife sooduspakkumised  -50%
Tenerife karnevali kuninganna 2019

Karneval 2019 sai kuninganna

27.02.2019 toimusid Tenerife pealinnas Santa Cruzis karnevali kuninganna valimised, kroonituks osutus kandidaat nr 9 - Priscila Medina Quintero, kelle ligi pool tonni kaaluv kleit on fantaasia teemal "ÖÖ" ning on valminud kohaliku Citroenide müüja toel. Cosole tulijail (05.03) on võimalik see muidugi oma silmaga üle vaadata.
Video on kohaliku telenakali salvestus kuninganna-galalt tehtud ülekandest (varuge popcorni, see kestab 3 tundi) 

NÜÜD ON ÕIGE AEG!

TENERIFESIESTA on pikima ajalooga ja suurim eestikeelne majutuse pakkuja Tenerifel. Nende valik on väga lai ja igale maitsele, asjaajamine põhjamaiselt korrektne ja kiire.

Puhkusemajutus Tenerifel, Tenerifesiesta
Janari Jõesaar liitub Hispaania kõrgliigas mängiva Tenerifega

Janari Jõesaar liitub Hispaania kõrgliigas mängiva Tenerifega

Eesti koondise ääremängija Janari Jõesaar liitub Hispaania kõrgliigas ja FIBA Meistrite liigas palliva Tenerife korvpallimeeskonnaga. Paberimajandus sai korda 24.02.2019 ning 25-aastane mängumees lendab Hispaaniasse samuti 24.02.2019.

ANU TALI DIRIGEERIB TENERIFEL 30.01.2019

Kanaari muusika festivali (FESTIVAL DE MÚSICA DE CANARIAS) raames dirigeerib Anu Tali CADAQUÉS ORCHESTRA-t Tenerife pealinna Santa Cruzi Auditorio de Tenerife kontserdisaalis.
Klaveril Joaquín Achúcarro.
Kavas:
E. TOLDRÁ I SOLER VAATED MERELE 
L. V. BEETHOVEN KLAVERIKONTSERT Nº 4
F. MENDELSSOHN SÜMFOONIA Nº 4 (LA ITALIANA) 
piletid eelmüügist ja kohapealt €25 - €61 

Anu Tali Tenerifel
Ave Nahkur kliimapagulastega

Eesti lood: Kliimapagulased

Köikide Meie Küla Eitede ema Ave Nahkur on filmi sisse pantud. Ja Imps ja Milvi ja muid kliimapagulasi ning natuke Kompassi kah. Eetris 14.01.2019 kell 20:00. Head vaatamist!

HOOLDUSTÖÖD
SIAMIS

Siam Park vabandab ja palub teada anda, et seoses valmistumisega jõulu/aastavahetuse mäsuks kõbitakse kolme atraktsiooni remontida ning need on suletud järgmiselt:
- Jungle Snake on kinni 26.11.18 kuni 02.12.18
- The Giant on kinni 03.12.18 kuni 09.12.18
- Dragon on kinni 10.12.18 kuni 23.12.18
Siam Park tänab ja loodab eestlaste mõistvale suhtumisele.
PS Ka teisi rahvuseid ülaltoodud kuupäevadel nendele atraktsioonidele lustima ei lubata. Kui see lohutab. 

Atraktsioonide remont Siam Pargis

NOVEMBRITORM 2018

Mesa del Mar - Tacoronte Tenerife põhjakaldal. 
"Üks haritud inimene ehitaks oma onni merest kaugemale!"

TARBIJATE VÕIT

Lennuhüvitiste väljanõudmisega tegelev Lennuabi saavutas Harju Maakohtus võidu lennuettevõtte Smartlynx üle, millega mõisteti 160-le kliendile välja kompensatsioonid selle eest, et operaatori lennud on hilinenud või ootamatult tühistatud. Vastavalt Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määrusele on kõigil inimestel õigus kuni 600 eurosele hüvitisele, kui nende lend tühistatakse või see hilineb rohkem kui kolm tundi ning pole põhjustatud ettenägematust asjaolust..

Smartlynx Tallinn - Tenerife
Tenerife karneval 2019

TENERIFE KARNEVAL 2019

Selle aasta sisse, mis kahe karnevali vahele jääb, mahub vähemasti kaks sündmust, mis kõigi kohalike meeli erutab. Neist esimene on suve esimesse poolde jääv järgmise karnevali temaatika ja slogani ehk hüüdlause välja kuulutamine. Aastal 2019 toimub Tenerife karneval egiidi all "MERESÜGAVUSED" ja sloganiks on "MERE KARNEVALI KEHASTUS" (Encarnación del Carnaval Marino). See on väga oluline sellepärast, et siis saab hakata kostüüme välja mõtlema ja seejärel kokku õmblema, nende valmistamine võtab kuid, sest ei raha ega vaeva (eriti just vaeva, sest kõik tehakse ju ise) kokku ei hoita.  Samas kuulutatakse alati välja temaatikast lähtuv karnevali ametliku plakati konkurss.
Järgmine tähtsündmus on välja valitud plakati rahva ette toomine. Seekord otsustasid korraldajad plakati valida internetihääletuse teel, ühtekokku osales 26 kavandit  ja võidutöö ning Tenerife karnevali 2019 ametlik plakat on siin kõrval teile imetlemiseks näha. 

Viva La Carnaval! 

TENERIFEL ALGAB
FOLGI HOOAEG

Traditsiooniliselt korraldab Arona linnavalitsus ka sel hooajal folgi-neljapäevi, mida uhkusega Canaries Folk Festiks nimetatakse. Laulu-, tantsu- ja rahvapilli kollektiivid esinevad Los Cristianose rannapromenaadil, nn kaluriturul igal neljapäeval kuni aprilli lõpuni alates kella poole üheksast õhtul. Kaardi leiad SIIT-KLIKI.
KONTSERDID ON TASUTA.
JÕULULAATA peetakse sealsamas kella 16-st detsembris kuupäevadel 20-23 ning 27-30 ja 2-4 jaanuaril.  

Kanaari Folk Los Cristianoses

KOMPASS TÜHJA
KOHTA EI SALLI

Olavi ehitab ahju. (Loe: toob vahest küll mõned tellised tuppa, aga peamiselt segab pottseppa).  Sest kümne aasta jooksul on tal tekkinud igatsus kogeda Mustjala metsade vahel kõike seda, mida kodumaal on kombeks sügiseks ja talveks nimetada. Ja teeb nägu, et ta ei näe lähikondsete kaastundlikke pilke ja tähendusrikkaid oimukohale koputamisi.
Seega teeb sügisest, täpsemalt 12. oktoobril Kompassi uksed teile lahti Helen Eelrand. Helen on Hispaaniaga kirglikus lähisuhtes juba kümmekond aastat ning ainult kusagil kõrgemal tehtud logistiline viga pole võimaldanud tal sinna sündida. Tõenäoliselt meie miljonist parim mõeldav valik, palju õnne Kompassile!
Ja et Kompass alustab täna, 15. augustil oma üheksandat aastaringi, siis palju õnne meile teist korda. Ja kolmandat korda ka – minu mäletamist mööda pole sellist pulli varem olnud, et juba augusti keskpaigas esimesed saaretuurid täis saavad bronnitud.    

Helen Eelrand
Balearia ja F.Olsen avavad uue laevaliini madrile.

Uus laevaliin Kanaari saarte ja mandri vahel

10.09.2018 andsid ühise pressikonverentsi kaks laevakompaniid - Balearia, mis teenindab peamiselt Hispaania mandriosa ja Baleaari saarte vahelist laevaliiklust, aga teeb reise ka Ceutast ja Melillast (vabalinnad Hispaania Kuningriigi kosseisus) Aafrika põhjarannikul ning F.Olsen, mis opereerib kiirlaevadega Kanaari saarte vahel, mh maailma suurima katamaraaniga Betancuria Express. Sõnumiks oli, et soovitakse veel sel aastal ühendatud jõududega avada uus laevaliin Hispaania mandriosa (hetkel on kaalumisel võimaliku lähtesadamana nii Cadiz kui Huelva) ja Kanaari saarte vahel. Kava kohaselt on plaanis teha koguni kolm reisi nädalas. piletimüük käib ja kurseerima hakkavad laevad 11.11.2018. 

Portugal - Kanaari saared

PORTUGALIST LAEVAGA KANAARIDELE

Tänasest (01.07.2018) taasavatakse laevaühendus Kanaari saarte ja Portugali vahel. Esialgu on avaldatud sõiduplaan kuni septembrini: pühapäeviti lahkub laev Santa Cruzist Tenerifel kell 20.00 ning jõuab hommikuks (ca kl 8) Madeirale Funchali. Kell 10.30 hiivatakse taas ankur ning teisipäeva homikul kell 10.30 saabutakse Portimãosse Portugalis.
Teisipäeviti kell 12.30 alustatakse mandrilt tagasiteed, kolmapäeval 12.30 jõutakse Madeirale ja Kanaaridele (Las Palmas de Gran Canaria) jõuab laev neljapäeva hommikul kell 8. Reisijapiletid alates €85, auto €185.   

EESTLASED (KAPTENI)SILLAS 

Hemingway aastal 1937: "Neljanda kai ääres seisab 34 jala pikkune jaulitaglases jaht, pardal kaks kolmesaja kahekümne neljast eestlasest, kes purjetavad 28 ja 36 jala pikkuste paatidega maailma eri paigus ringi ja saadavad artikleid koju eestikeelsetele ajalehtedele."

2018: Võime uhkusega teada anda, et alates 15.06.2018 kuni (esialgsetel andmetel) k.a. septembri lõpuni pendeldab Tenerife ja La Gomera vahet Naviera Armasele prahitud kiirkatamaraan  HSC Express, mis seilab küll Rootsi lipu all, kuid kõik kaptenid on eestlased. 
Munsterrollist leiab eestlasi veel, nagu ka rootslasi, soomlasi ja inglasi.
Reisijaid teenindav personal on siiski ARMASE palgal kohalikud, so enamasti kanaarid ja hispaanlased. 
Katamaraan HSC Express kurseerib liinil Valle Gran Rey-San Sebastián-Los Cristianos.
Tere tulemast pardale! 

EESTI KAPTENID GOMERA LIINIL
2018/2019 REISIPAKETTIDE MÜÜK ON ALANUD

HOOAEG 2018/2019  

Järgmise hooaja reisipakettide müük Tenerifele on alanud. Varase tellija soodustusega hinnad al. 499 €
Müügiperiood: 15.05.18 - 31.05.18
Reisivahemik: otselennud toimuvad esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti 12.10.18-03.05.19

Tenerife otselendude piletid uueks talvehooajaks. Lennuperiood 12.10.2018-26.04.2019.
Hind alates 323 EUR / edasi-tagasi ( selle hinnaga on kohti näiteks väljumistele alates 26.11)
Hind alates 215 EUR / üks suund
Majutust küsi Tenerife Siestast.

CORPUS CHRISTI 07.06.2018

Corpus Christi on sel aastal 7. juunil. Kompassi lehelt leiate viimaste aastate videod alfombrastest ehk lille- ja liivavaipadest.
Tenerifel viibijatel soovitan ilmtingimata kohale minna.