Mobirise

LA OROTAVA

VABAMÜÜRLIK PÄRL OOKEANI KALDAL

OROTAVA LINN JA ORG

Alexander Von Humboldt, kes külastas Tenerifet 1799-l aastal, on nimetanud Orotava orgu maailma kõige kaunimaks paigaks.


Kaks sajandit ei ole loomulikult möödunud jälgi jätmata, kuid tõenäoliselt ei ole org oma veetlusest tänaseks kuigipalju kaotanud. Taamalt paistev Teide tipp, sinisest ookeanist tõusev roheline mäenõlv ning palmide vahele mäekülgedele kobarduvad majakesed on kui postkaart, mis jääb meelde igaveseks. Orotava linn on omaette vaatamisväärsus mitmel põhjusel. Kõigepealt oma puhtuse ja aristokraatliku väljapeetusega eristub ta selgelt saare ülejäänud linnakestest ja asulatest. Ilmselgelt hoolivad linnavalitsus ja linnakodanik siin oma linnast ja seda märkab igal sammul: kõik on nii ilus, nii maitsekas ja sealjuures nii vana. Kunagine suhkruroo ja banaanikasvatus kasvatas siinse rahva rahakotte päris jõudsalt, mis kujundas siinsetest elanikest kohaliku koorekihi ja see kajastub ka arhitektuuris.


1632-l aastal ehitatud (eestlaste jaoks vägagi lihtne meeles pidada - samal aastal kinnitas "Kusti" ehk Gustav II Adolf Tartu Ülikooli ehk tol ajal Academia Dorpatensise asutamisüriku) rõdude maja ehk Casa de los Balcones on endisesse aristokraadi elamusse rajatud suveniiri- ning käsitööpood koos muuseumiga, kuhu tasub kindlasti sisse minna, et kasvõi näiteks istuda jahedas koloniaalstiilis siseõues ja ette kujutada, kuidas konkistadooride ja inkvisiitorite järglased siin kunagi sameti sahisedes treppe mööda üles-alla käisid. Kohe rõdude maja vastas on nn. veski maja või ka turisti maja (Casa de Molina, Casa del Turista), kus tegutseb samuti väga rikkaliku valikuga nännipood ning kus ühe ruumi põrandal eksponeeritakse nähtust, mis on Orotavale veelgi kuulsust juurde lisanud. Nimelt kaunistatakse suve alguses armulauapühal (Corpus Christi) linna väljakud lilledest ja erivärvilisest vulkaanilisest liivast ornamentide ja joonistustega, mida valmistatakse ette terveid nädalaid. Ettevalmistamistega on hõivatud muljetavaldavalt paljud inimesed see on linnarahva ühine ettevõtmine ja tulemus on seda vaeva väärt.


Külastamist väärib ka kahe kupliga kirik Iglesia de la Concepción (vabamüürlaste kätetöö muide ja kurioosumiks võib pidada altari kontseptsiooni, kus tavapärase Kristuse vms asemel on aujärjele tõstetud hoopiski "hunt lambanahas", õigemini küll Agnus Dei, mida kurjad kohalikud keeled küll kuldvillakuks hüüavad) ja barokkstiili meistriteos Iglesia de San Agustín. Orotava külje all asub ka üks saare omapärasemaid söögikohti El Monasterio - endisesse kloostrisse rajatud eri tasanditel ning erinevate köökidega restoranide ning kohvikuga sopiline moodustis, mille klaasseinad peavad kinni küll ookeanilt üle oru lõõtsuva tuule, kuid ei sega seda miljoni dollari vaadet, mis avaneb otse lauast kogu sellele paradiisinurgakesele, mille Humboldt kord maailma kauneimaks tituleeris.