TENERIFE KOMPASSI SAAMISLUGU

Tenerife Kompass tegutseb aastast 2010, seega hooaeg 2023/2024 on Kompassile juba neljateistkümnes.


2008

Olavi saabub Tenerifele, manusteks kaks kassi - Titi ja Psolti, rahaline reserv pooleks aastaks, mõned ideed ja murekorts laubal. Üles laetud saab Kompassi lehekülg (siis veel domeenil tenerifeinfo.eu ja kakskeelsena – eesti ja vene). Kliimapagulane Maarika aitab Olavil leida elamise Palm Maris ja staazhikaim kliimapagulane Eesi aitab suvega realiseerida esimese projekti – tasuta jagatava eestikeelse kaardi. Seesama Eesi valgustab nüüd kalleid kaasmaalasi meie saaretuuridel, kuidas on võimalik ellu jääda saarel, kus kalendrid ja kellad peaksid kohalike meelest olema müügis ärides, mis sado-maso atribuutikat pakuvad.  

2008-2009

Sügisel saarele saabunud Eike ja seoses Happy Traveli kuulsusetu lõpuga Tenerifele ripakile jäänud endine reisiesindaja Jana koos inglannade Silvia ja Ritaga ja eesti-soome Eskoga aitavad Olavil tasuta jagatavatesse trükistesse reklaami müüa, riburadapidi sünnivad sooduskaart Guanche Card, venekeelne restoranide kaart ja nõudluse sunnil saab kaante vahele venekeelne reisijuht КОМПАС ТЕНЕРИФЕ koos Tenerife suure kaardiga (ühtekokku ilmus reisijuhti 4 trükki à 10 000 eksemplari), mis tegi Olavist (küll paljuski teenimatult) Tenerifet väisavate venelaste hulgas kompetentsikorüfee. Elevandimäluga isendid käivad seda raamatukest veel tänagi küsimas.

Olavile saab klaariks, mida sõbranna Ulla (60+ taanlanna, kes oli Tenerifel veetnud juba 20 aastat) silmas pidas märkusega et tema käsutuses on maksimaalselt 5 aastat – seejärel on ta kas kanaaristunud või saar sülitab ta välja. Samuti saab klaariks, et ainuke võimalus nii kanaaristumist kui väljasülitamist vältida on pöörduda näoga saart väisavate turistide poole ja see toob meid sujuvalt aastasse

2010

Olavi teeb näo, et ei kuule Franki hoiatusi (et ekskursioonibisnises jääb Tenerife rämedas konkurentsis ellu 10% tühjalt kohalt alustanutest), vaid palub hoopis tema abi ekskursioonipuhvetiks sobiliku ruumi leidmisel. Frankile kuuluv Atlantico Excursiones on muide täna Kompassi suurim äripartner – kui te tuhisete Expressiga Loro Parki või lähete La Gomerale vms, siis toimub see justnimelt Atlanticoga, samuti on Atlantico osanik Transalexis, kelle bussidega me pühapäeviti saaretuuritame. Tenerife Kompass alustab jagatud kontoris 15. augustil 2010, naabriks sakslasest Don, kellega meie eetilised diafragmad on paraku liiga erineval tasemel ja sügisel 2010 kolib Kompass omaette ruumidesse hotell Flamingo Suites passaazhis.

Eesi viib meid kokku Jaaguga, kellele valmistab meelehärmi Pärnus jõude lösutav jaht Wesipruul ja me lööme käed – Jaak organiseerib jahi Pärnust Tenerifele ja mina panen ta Tenerifel tööle, kapteniteks saavad riburadapidi Elmo, Raiko, Ain, Olaf ja Indrek.

Samuti saavad alguse Kompassi saaretuurid. Eestikeelsetel tuuridel on giidiks peamiselt Eike, lisatuuridel Olavi, venekeelseid vägesid kamandavad leedulannast Iveta ja seejärel ilmselt Tenerife venekeelsetest giididest parim - leedukast Gediminas.

2011, 2012, 2013

Olavi käib kaks aastat järjest iga päev tööl 9-21. Kompassile annavad hoogu vene turistide invasioon ja eesti turistide taastulemine peale täpesid ja pupusid, Kompassiga liitub Monika. Venekeelsete saaretuuride õitseng, aga taustaks Krimmis juba käärib. Kompassi ruumide omanik vahetub – liibanonlase käest ostab kogu poodide rivi ära venelane. Eestist kolib Tenerifele jahtkapten Kristo, kelle soolast parkunud kätes on Wesipruuli roolipinn tänaseni. Aastal 2011 saab alguse Kompassi reedeõhtuste salongide traditsioon.

2014

Krimmi annekteeriminega kaasnenud sanktsioonid ja naftahindade kivina langemine viib end vahepeal juba valgete inimeste ja maailmakodanikena tundma hakanud vene turistide ostujõu rentslisse ning paari kuuga langeb nende koguarv mitukümmend korda ehk peaaegu olematuks. Venelane Igor, kellelt Kompass ruume rendib, on mõistetavalt murelik ja tõstab tuntavalt renti. Kompass saadab Igori pikalt ja kolib

2015

aasta kevadel Flamingo Suitesi trepi tagant hoopis minema - üle tee olevasse ärikeskusesse CC TERRANOVA. Ookeanivaatega terrass leevendab kolimisstressi tuntavalt. Monika aga kolib läänerannikule, seega on Kompass viimast aastat avatud suvel. Sügisel teeb Kompass koostöös Canaventuraga algust eestikeelsete Masca matkadega, giidiks esimesel hooajal Mati, aastast 2016 hoidis eestlasi õigel rajal Urmas.

2016/2017

Kaljas Hoppet tuleb Tenerifele talvituma ja kui Olavi purjetab Kanaari saarte vahet, siis Kompassis jagab saaretarkust ja pileteid Riivo.

2017/2018

Tootevalikusse lisanduvad matkursioonid La Lagunasse ja loorberimetsa, samuti laieneb eestikeelsete vaalavaatluste valik.

2018/2019

Helen Eelrand kolib talveks Tenerifele ning jagab koos kaasa Toomasega Kompassis nii hirmu kui armu. Olavi kütab Saaremaal ahju ja kirjutab läbielatust raamatu Minu Tenerife - Kompassiga kliimapagulane.

2019/2020

Kümnendal ehk juubelihooajal haarab ohjad jälle Olavi. Keset märtsikuud lööb koroona pandeemia välguna sisse ja Kompassi hooaja lõpetab enneaegselt 15. märtsist kehtestatud üleriigiline karantiin, sest kogu Hispaania ja mõistagi ka Tenerife pannakse lukku. Täiesti lukku. Kompassi ekskursioonipuhvet läheb laksuga kinni ja jääb suletuks, mis on tegelikult väikseks kergenduseks, sest olgem ausad - juba aastaid oli Kompassi kontor ebaproportsionaalselt kallis sotsiaalprojekt, mille Kompass kinni tagus - ka enne pandeemiat oli meie äritegevusest vähemalt 90% netis ja Kompassi kontorist kujunes lihtsalt sotsialiseerumise koht - salongid, klunkrid vaheldumisi lihtsalt igavlevate kaasmaalastega.

2020 ja edasi ehk POSTPANDEEMIA AJASTU 

Kompass jätkab online büroona, taastunud on eestikeelsed saaretuurid, giidiks on saarel veerand sajandit elanud Eesi Uuk ja pakub  adekvaatset ja infantiilse vahuta informatsiooni ning kõike seda, mida koroonast taastuvad olud Tenerifel elu nautimiseks vähegi võimaldavad - vaalavaatlusi, ekskursioone etc.

Mitte keegi pole mitte kunagi minu käest küsinud, miks on Kompassi logol palmipuu.
Küll pean ma alatasa seletama et miks see kass seal palmi all istub? Kassid kõnnivad omapead ja istuvad seal kus ise tahavad.

Tunneme puhkust!
Olavi Antons

Tenerife Kompass

Tenerife Kompass