Tenerife karneval 2025

Tenerife karneval 2025
toimub pealinnas Santa Cruzis veebruaris ja märtsis 

Tenerife karneval 2025, peamine sündmus karnevali rongkäik ehk Cabalgata toimub 04.03.2025
Ma pean ette hoiatama neid, kes tulevad Tenerife karnevalile Rio de Janeiro karnevalide glamuuri otsima - te ei leia seda. Õigemini glamuur küll on kohal ja esindatud, aga tema reväärid on üleni koos kodukootud, elurõõmsa ja valehäbist prii soustiga. Aga kellel võimalik, tasub igal juhul tulla, sest tegu on ikkagi maailma suuruselt teise karnevaliga, kohe Rio de Janeiro järel. Loe edasi... 

Tenerife karneval

MIS TOIMUB?

Aga on aastaid, kus Tenerife isegi Riole ära on teinud - 1987 toimunud karnevali raames toimunud Celia Cruzi esinemine jõudis Guinessi rekordite raamatusse kui suurim ühele väljakule kokku aetud (õigupoolest küll ise tulnud) rahvahulk - ligi 250 000 inimest, selle rekordi lõi aastal 2019 Juan Luis Guerra kontsert (400 000) ja seegi toimus muide Santa Cruzis.
Franco diktatuuri algusaegadel oli karnevalide korraldamine õigupoolest keelatud ja ka hiljem mõnda aega ametlikult põlu all. Aga mitte inimeste südames. Saare pealinn Santa Cruz näiteks ignoreeris seda Franco keeldu ja jätkas ürituse iga-aastast korraldamist, deklareerides, et tegu on hoopiski talvepuhkuse pidustustega nimetusega "Talvine Fiesta" aastast 1962 ning Cadiz oli teine Hispaania linn, mis keelust hoolimata karnevali traditsiooni jätkas. Ametlikult hakati karnevali pidama oma õige nime all taas 1977 aastal.
Lühidalt on kogu karnevalitamise iva selles, et enne kevadise paastu algust ütlevad katoliiklased lihale hüvasti: carnaval = carne (hisp. keeles liha) + vàle (hisp. keeles nägemist), niisiis karneval toimubki igal aastal veebruaris-märtsis vahetult enne suurt paastu. Kodumaal tunneme me seda paastueelset päeva vastlapäevana.
Praktikas näeb asi tänapäeval välja nii, et kuskil toimub kogu aeg midagi, mida karnevaliga rohkem või vähem meelevaldselt seostada saab, aga turistide jaoks on oluline teada, millal toimuvad Mogollonesed ehk kohalikud Õlle- (vabandust- veini)summerid, karnevalile kuninganna valimine ja Cabalgata ehk suur kulminatsiooniline rongkäik. Muu siblimine karnevali ümber ongi rohkem kohalike pärusmaa. Mina isiklikult soovitan osaleda mõlemal - nii mõnel Mogollenesel kui suurel rongkäigul, need on tasuta (kui ise ennast pealinna navigeerite) ja ära mahuvad kõik. Eks karnevali kuninganna valimine on ka muidugi vaatamist väärt ettevõtmine, aga omal käel on see keeruline - viimastel aastatel müüakse kuninganna valimise gala piletid müügile jõudes ära onlainis 15-20 minutiga, Poole kallimaid VIP pileteid jagub paariks nädalaks.
Ma tahaks muidugi siinkohal hoiatada ka puritaanlikumat osa Tenerifet väisajatest - kui teie silma riivab väiksema linna täis rahvast, kes ööpäev läbi tänavatel ja väljakutel pidu peab sellisel viisil ja määral, nagu ainult kanaar oskab - ta joob himukalt ja kõigist karikatest korraga, aga see-eest vahetpidamata (sealhulgas ka armukarikatest, kui te mõistate, mida ma silmas pean), siis minge parem randa. Seal on kõigest rinnad katmata.

Pregon

Sissejuhatus karnevalile, kus õhtujuht tutvustab põgusalt karnevalil toimuma hakkavaid sündmusi.
Murgas & Comparsas - mõlemal etteastel esitab kohalike grupp naljakaid meelelahutuslikke lauluprogramme. Turistidele võivad need etteasted tunduda eristamatult sarnastena, kuid kohalike jaoks on kumbki vägagi omamoodi. Esitatavad laulud kajastavad mõnda kaasaegset-aktuaalset sündmust või on sarkastilise poliitilise sisuga. Kui Murgas on pigem laul, mida esitatakse koomiliste zhestide ja liigutuste abil, siis Comparsas'es pannakse pearõhk tantsule ning silmatorkavatele kostüümidele.

Gala Reina - karnevali kuninganna valimine.

Ürituse pearõhk on kostüümidel, mis üldjuhul on lausa enneolematud: kleidid on mitu meetrit pikad ja mitu meetrit laiad ning neis on tavaliselt raske (või lausa võimatugi!) kõndida. Terve disainerite ja õmblejate meeskond alustab ekstravagantsete kleitide kallal töötamist juba aasta enne ürituse toimumist. Iludusvõistlusel osalejad demonstreerivad oma kostüüme aeglaselt mööda lava jalutades, mis annab vaatajatele võimaluse meistritööde imetlemiseks. Seiklushimulisemad osalejad püüavad aeg-ajalt ka sajakilostes kleitides veidigi tantsusamme teha, kuid üldjuhul on see liiga keeruline ja keskendutakse rohkem laval tasakaalu hoidmisele.

Drag Queen

Üks populaarsemaid ja kahtlemata meeleolukamaid konkursse, kus osalejateks on ainult mehed. Nende kostüümid on vähem kohmakad ja väiksemad kui Gala Reina's osalenud neidude omad. Osalejad viibivad laval kauem ja võistluse pearõhk on eelkõige esinemisoskusel. Võistluse tavanormiks on superkõrged platvormkingad ja skandaalsed kostüümid.

Mogollones - tasuta vabaõhupeod

Kuna karnevalipidustustel osalejaid on väga palju ning kõigil on üritustele võimatu pileteid saada, siis korraldatakse ka paar-kolm mogollones't ehk tasuta vabaõhupidu. Mängitakse latiino ja salsa muusikat, korraldatakse kontserte. Nakatav peomeeleolu meelitab kümneid tuhandeid lõbustustes osalema.

Cabalgata, El Gran Coso Apoteosis - suur karnevali rongkäik

Karnevali kulminatsioon ning suurim sündmus, mis toimub pärast Gala Reina ja Drag Queeni valimisi. Pealtvaatajad kogunevad tänavatele ja mööda linnatänavaid kulgeb paraad, kus nii kõik osalejad kui võistluste võitjad kannavad omi uhkeid kostüüme ja neid kannavad omakorda uhkelt dekoreeritud iseliikurid. Paljud pealtvaatajad on riietatud karnevalikostüümidesse ja kogu atmosfäär on väga meeleolukas, kuigi kannab tähelepanelikumal vaatlemisel terve nädala kestnud pidutsemise paratamatuid jälgi :) Samalaadne üritus toimub ka lastele, kuid on vanusele sobilikult siivsam ja vaoshoitum.

Entierro de la Sardina ehk sardiini matus

Karnevali viimane üritus, mille meeleolu on tehtult ning üle võlli kurvameelne ning sümboliseerib karnevali lõppu. Traditsiooniliselt liigub sardiini kuju kandev nn matuserongkäik mööda peatänavaid randa, kuhu kuju maha jäetakse. Sellel üritusel on osad inimesed riietunud isegi leinariietusse, et karnevali lõpumeelolu piisavalt demonstratiivselt väljendada.

Tenerife karneval

Tenerife karneval | Tenerife Kompass
Tenerife karneval
Tenerife karneval | Tenerife Kompass
Tenerife karneval
Tenerife karneval | Tenerife Kompass
Tenerife karneval
Tenerife karneval | Tenerife Kompass
Tenerife karneval
Tenerife karneval | Tenerife Kompass
Tenerife karneval
Tenerife karneval | Tenerife Kompass
Tenerife karneval
Tenerife karneval | Tenerife Kompass
Tenerife karneval
Tenerife karneval | Tenerife Kompass
Tenerife karneval
Tenerife karneval | Tenerife Kompass
Tenerife karneval
Tenerife karneval | Tenerife Kompass
Tenerife karneval
Tenerife karneval | Tenerife Kompass
Tenerife karneval
Tenerife karneval | Tenerife Kompass
Tenerife karneval