TRANSPORT JA LIIKLUS TENERIFEL

ROHELISED TITSA BUSSID, TAKSO JA PEALINNAS ISEGI TRAMM!

ÜHISTRANSPORT JA LIIKLEMINE

ROHELISED TITSA BUSSID, TAKSO JA ISEGI TRAMM!


Väga mugav ja soodne on kasutada kohaliku bussifirma TITSA teenuseid. Nende roheliste bussidega pääseb sõna otseses mõttes igale poole, küsige infopunktist või hotelli retseptsioonist kaarti koos sõiduplaaniga. NB! Bussipileti ostmiseks varuge peenemat raha, iseäranis linnaliini bussides ei pruugi bussijuht vastu võtta suuremaid rahatähti, kui 20 või isegi 10 eurot. Bussi- ja trammisõidu eest saab maksta ka Tenmas (Ten+) kaardi ja  äpi abil - https://tenmas.es/ Kahjuks on Tenmasi lehekülg ainult hispaaniakeelne, kasutage vajadusel google tõlki. Titsa koduleheküljel on küll võimalik valida inglise keel, aga leht ise on paraku suhteliselt sadistlik, pikapeale uurides saab kuidagi pihta, mis ja kuidas: www.titsa.com

Takso on Tenerifel muide suhteliselt mõistliku hinnaga, kui juht just valskust ei tee. Kuurordi piires liigeldes arve reeglina kunagi ei öösel (mil taksosõit on pisut kallim) ega päeval üle kümne euro tulla ei tohiks. Pettusi küll paraku esineb ja ma täheldan siit-sealt kuuldu põhjal ja loomulikult kasvava murega, et nende arv sageneb. Soovitan jätta juba kogenud turisti mulje (paar sõna hispaania keeles jne), et need sänikaelad vigurit visata ei julgeks. 


KUIDAS LENNUJAAMAST HOTELLI SAAB?

Eks ikka bussiga, taksoga ja rendiautoga.


Lõuna lennujaam - Las Americas ca 18 km bussipilet ca € 4 

Põhja lennujaam - Las Americas ca 80 km, bussipilet ca € 13

Lõuna lennujaam - Los Gigantes ca 40 km bussipilet ca € 8 

Põhja lennujaam - Los Gigantes ca 105 km bussipilet ca € 17


Taksoga Lõuna lennujaamast Las Americasse maksab hetkel €25-35, sõltuvalt taksojuhi osavusest taksomeetriga suhelda, Los Gigantesesse €45-55.

Põhja lennujaama saab lõunast taksoga ca 100 euro eest, Los Gigantesest ca €120.


AUTOGA LIIKLEMISEST

Kartke maikamehi.


Tenerifel liiklemine on - no ütleme Tallinn-Tartu maanteega võrreldes lapsemäng ja liikluskultuur on pigem euroopalik kui lõunamaine. Miks see nii on, tuleneb arvatavasti mitmete asjaolude koosmõjust. Esiteks - oma pooled liikluses osalejaist on turistid oma peataolekust tulenevate äkkotsustega - kohalikud teavad sellega arvestada, et paremat suunatuld vilgutav Loro Pargi kleepsuga (ehk ilmselgelt rendi-) auto võib ristmikul samahästi pöörata ka vasakule (ühesuunalise tänava vastassuunavööndisse). Teiseks rahustab liiklust märgatavalt fakt, et turistidest üle poolte tuleb vasakpoolsest liiklusest ja nad käituvad seoses „valel pool” sõitmisega rahulikumalt. Vahest muidugi läheb neil juhe kokku ka - mulle sõidab aastas vähemasti korra või paar keegi ringteel vastu, aga sellega harjub. Suunatule näitamisest tunneb ilmeksimatult turisti ära, sest kõige närvesöövam Tenerife liikluse eripära ongi fakt, et selle väikese roolialuse kangi otstarvet ei tea kohalikest küll mitte keegi. No mitte keegi. Kolmandaks kehtib tänavail vääramatu printsiip "sõida ise ja lase teistel sõita" - hoovist või põiktänavast väljapöörajad lastakse liiklusvoolu meelega, mitte kogemata. Ja last but not least – nagu „vanas” läänes ikka on auto siinmail liiklusvahend, mitte staatusesümbol või (ego)pikendus, niisiis ei ole suuremale autole rohkem lubatud kui väiksemale. Erandeid muidugi on, aga üldiselt austavad ka kellade ja viledega ning ülenikeldatud kummidega bemarid üldiseid reegleid.


Kaasliiklejatest tasub tähelepanelikumalt jälgida ja parem karta kui kahetseda järgmiseid liiklusvahendeid:


“Pirukakärud”. Vahet pole, kas tegu on kirevate kleepsude või põrandavärviga ületõmmatud kaubikuga, neil on alati otse ebakanaarilikult kiire ja kui saab, siis nad lõikavad nina alt läbi. Kui pirukas gaasitab, on kõigil teistel mõistlik pidurdada.   


Taksod. Jälgides Tenerife taksojuhtide sõidustiili, võib raudkindlusega väita, et tegemist on kõige frustreerivama ametiga planeedil maa ja ainuke viis sellega toimetulekuks on liigelda sellisel kiirusel ning selliseid sõiduvõtteid kasutades, mis teeks au igale algajale kardisõitjale.


Bussid. Nad on suured ja nad hilinevad, seega kulgevad nad nii, nagu oleks nad nägemisulatuses ainukesed sõiduvahendid.


Maikamehed. Lõunas õnneks harva esinev, aga põhjas küllalt palju segadust külvav juhitüüp. Regaaliateks valge maika ümber trimmis rinnalihaste, paljaks pöetud kukal ja sibulatukk. Keskmine maikamehe vanus on 18-28 aastat, aga nende üle ääre pritsiv testosterooniküttel pulbitsev mentaalsus ning valgurikas silmavaade on 14 aastase omad. Sõiduvahendiks on maikameestel Eestis praktiliselt tundmatud mikroskoopilised Citroenid, Datsunid ja muu säärane 90ndate alguses toodetud kraam, mille spoileriringidesse, min. 300 W kõlaritesse, nikeldatud sumpsidesse jne läheb kogu nende töötu abiraha. Maikamees võib 500 meetri jooksul figureerida kokku neljas reas (tihtigi tundub, et korraga!), kiirendada selle maa jooksul 6 korda ja pidurdada sama palju arv kordi ning anda vähemasti korra signaali (juhtub, et mitmehäälset).


Telefoniga beibed. Neil on oma nutitelefoniga kordades rohkem tegmist, kui liikluse jälgimisega ja mingil põhjusel ei suuda isegi röögatud sellesuunalise tegevuse vastu suunatud trahvid nende suhtlemisnälga leevendada. Kui teie ees lengerdab nii pooleteist rea ulatuses kummalisi kiirendusi ja hoo mahavõtte praktiseeriv auto ja kui te lõpuks südame rindu võtate ja temast mööda uhate, näete surmkindlalt, et tibin on oma nelja sentimeetriste küüntega lihtsalt hädas sõnumi saatmisega. Ma ise õnneks näinud ei ole, aga kuulnud olen ka sõidu ajal last mähkivast noorest emast.


Aga muidu – nagu öeldud – on liiklus siin rahulik.


Ehk küll tõenäoliselt 99 protsenti Tenerife tänavail liikuvatest brittidest pole Ilfist ja Petrovist kuulnudki, käituvad nad ometigi vääramatult just selle printsiibi järgi, nagu nende raamatus kirjas - “jalakäijad on parim osa inimkonnast!” Tenerife brittidest turistid käsitlevad isegi kaine peaga kogu hoonetest üle jäävat territooriumi kui üht suurt jalakäijate ala, st. et nad astuvad tänavale just seal, kus neile meeldib ja just siis, kui see neile pähe tuleb. Ka juhtumisi vöötrajale pihta saades lähtuvad nad eelkõige ja ainult liikluseeskirjadest, mitte füüsikaseadustest - sebra tähistab tema eesõigust ja ta kasutab seda, vaevumata hindama ligineva auto kiirust ja kaugust trajektooride teoreetilise lõikumispunktini. Kuurordis seega topelt ettevaatust!


Mägedes sõitmine on muidugi elamus, soovitan lihtsalt olla ettevaatlik ja võimaluse korral rooli panna reisiseltskonna kõige kogenum juht. Eriti, kui olete võtnud nõuks ikkagi oma käe peal näiteks "piraadikülas" Mascas ära käia - mis on muidugi absoluutselt kohustuslik vaatamisväärsus iseenesest. 


Tungivad soovitused:


Ära ületa kiirust! Trahvid on Tenerifel krõbedad.


Laps(ed) peab(vad) olema turvatoolis! KÕIK lapsed, kes on lühemad kui 135 cm, peavad olema kas turvatoolis (kuni 3-e aastased) või boosteris (4 kuni 12 aastased) ja tingimata TAGAISTMEL. Kui laps on pikem kui 135 cm, siis võib ta panna turvatooli/boosteriga ka esiistmele. Soovituslik on boosterit kasutada kõigil alla 150 cm kasvuga lastel (justnimelt soovituslik, mitte kohustuslik on pikkusevahemik 135-150 cm). 


Ära sõida purjus peaga!!! Murdosa promillist (0,5 g liitri vere kohta ehk 0,25 mg väljahingatava õhu liitris) on siin küll roolis lubatud, aga kui (ptui ptui ptui) õnnetus peaks juhtuma, siis võidakse panna Sind puhuma ja lõhnadega juhi tehtud avarii tagajärjed kindlustuse poolt hüvitamisele EI KUULU. Isegi kui sa ei olnud liiklusõnnetuse põhjustaja, st. süüdi. Takso on odavam, palju odavam. Lubatust suurem joove toob ka €500 - €1000 trahvi kaasa.


Ära pargi keelatud kohas! See ei loe, et kohalikud ka nii teevad. Praktika on näidanud, et vahel ei puudutata kahte valesti parkinud kohalikku autot, aga nende vahelt viiakse rendiauto tasulisse politseiparklasse. Trahv: 40 kuni 100 eurot. Maksta saab nii sularahas kui kaardiga. Kui siiski nii peaks juhtuma, et auto juurde tagasi tulles ei leia te oma sõiduriista eest, siis pöördu lähima taksojuhi poole, näita talle, kus Sinu auto seisis ja palu ennast viia kohta nimega "DEPOSITO DE LA GRUA MUNICIPAL", siis ta teab, millisesse parklasse sind viia.


Ära sõida lahtise turvavööga!!! (kehtib kõigi autosviibijate kohta).


Ära juhi autot lahtise kannaga jalanõudes! Klaasist autosid küll Tenerifel ei ole, aga kui politsei on otsustanud su ette võtta ja autost välja kamandab, siis selle eest saad ka trahvi kaela. 


Ära söö ega joo sõidu ajal! (Kehtib muidugimõista ainult juhi kohta). 


Ära räägi ega saada sõnumeid sõidu ajal mobiiltelefoniga!!! (see viimane kehtib ainult autojuhi kohta ja nagu ülal kirjeldatud, omab kahetsusväärseid erandeid)! Peakomplektiga on lubatud rääkida ka juhil. Trahv kuni 1000 eurot.Tenerife lennujaamad
Tenerife lennujaamad - turismipiirkonnale on lähemal Tenerife Sur ehk lõunalennujaam.

KUIDAS LENNUJAAMAST HOTELLI SAAB?

Ikka bussiga ja taksoga


Kohaliku bussifirma TITSA lehekülg

GOOGLE kaart aitab transfeeri planeerida ka ühistransporti kasutades:

LÕUNA LENNUJAAMAST (Aeropuerto Sur Reina Sofia)

PÕHJA LENNUJAAMAST (Aeropuerto Norte)


Lõuna lennujaam - Las Americas ca 18 km bussipilet ca € 4 

Põhja lennujaam - Las Americas ca 80 km, bussipilet ca € 13

Lõuna lennujaam - Los Gigantes ca 40 km bussipilet ca € 8 

Põhja lennujaam - Los Gigantes ca 105 km bussipilet ca € 17


Taksoga Lõuna lennujaamast Las Americasse maksab hetkel €25-35, sõltuvalt taksojuhi osavusest taksomeetriga suhelda, Los Gigantesesse €45-55.

Põhja lennujaama saab lõunast taksoga ca 100 euro eest, Los Gigantesest ca €120.