Telefèrico ehk Teide köisraudtee pool sajandit

Ehitus venis 8 aasta pikkuseks ja pidulik avasõit tehti alles juulikuus 1971 üks jahutav rüübe, see vaade ja elamus ei unune ja teist võimalust ei pruugi ju enam tulla.


Kõik El Teide tipus käinud kuulsad maadeuurijad on üles rühkinud jala. Aeg oli selline. Enamasti mindi Montana Blanca kaudu ning jalgsi Teide võtmiseks on see tänagi populaarseim rada. Kui teadlasi kannustas teadmisjanu, siis lihtne inimene pelgalt vaate pärast sellist teekonda naljalt ette ei võta ja seepärast otsustati 1930ndate aastate alguses ehitada mäenõlvale köisraudtee ehk telefèrico. Esialgne plaan nägi teekonda ette kaheosalisena – suurem vagun viib poole mäe peale ja sealt edasi juba väiksem. Aga et peale tuli vabariik ja kodusõda, siis ei olnud telefèrico teema paar aastakümmet isegi esisajas mitte, kuid 1963 võeti asi siiski käsile ning köied tõmmati ilma vahepeatuseta peaaegu tipuni välja: 2300 meetri pealt 3500 meetrini (kraater on 3718 m). Et kogu ehitus käis minimaalsete mehhanismide abiga ja vatti said kõvasti nii inimesed kui eeslid, venis ehitus 8 aasta pikkuseks ja pidulik avasõit tehti alles juulikuus 1971.

1999-2007 renoveeriti raudteed põhjalikult, lisaks trossidele vahetati välja ka neli masti ning trosside külge riputati moodsad ja voolujoonelised kabiinid.