shopify analytics

Admiral Bellingshausenite Antarktika ekspeditsioonid ja Tenerife

Septembrikuus 1819 jõudis Bellingshausen Tenerifele.

On reedene õhtu suvalises linnaäärses bensukas. Paari laua taga nosivad rekkamehed omaette burksi ja püüavad mitte välja teha nokastanud neiust, kes ühest lauast teise kondab ja neid tüütab. Ülemeelikud ning nädalalõpuõhinas seltskonnad kannavad autodesse sületäite kaupa krõpsupakke, õlut, pakiveini ja kabanosse.

Sajandeid olid Kanaari saared just selliseks linnaäärseks bensukaks - selleks viimaseks asustatud punktiks, kus provianti, magedat vett ning veini kaasa haarata, et siis kliiverpoom läänekaarde Atlandile pöörata ja endid oma laevukesega vanajumala ning kirdepassaatide hoolde usaldada. Nende kümnete tuhandete seas on ka õige kuulsaid nimesid - Kolumbusest Humboldti ja Darwinini. Kõige kuulsamate hulka kuulub kahtlemata väljateenitult ka Saaremaa poiss Bellingshausen, kes just täna 200 aastat tagasi Kroonlinnast teele asus. Septembrikuus 1819 jõudis Bellingshausen Tenerifele ning loksus oma luupidega Mirnõi ja Vostok viis päeva Santa Cruzi reidil, varudes veini, vett, liha, puu- ja juurvilju. Et purjetada siis edasi lõunasse ja saada poole aasta pärast üheks kolmest inimesest, kes esimesena Antarktise oma silmaga ära nägid. Proviandist rääkides - teele asudes oli Vostoki pardal ligi 4000 liitrit viina, aga et see sai juba Brasiiliaks ehk poole aastaga otsa, siis mindi sujuvalt rummile üle ja nurinat kuulda ei olnud.

Ketš Admiral Bellingshausen, kelle kodusadam on Saaremaal, võttis kahesaja aastase vahega ehk aastal 2019 Vostoki ja Mirnõi kiiluvees see rännak taaskord läbi teha ja loomulikult ei saanud samuti Tenerifest peatumata mööda minna.