Hispaania kodusõda ja Franco Tenerifel

Just Tenerifel toimusid Franco poolt oma mõttekaaslastest sõjaväelastele korraldatud salakoosolekud, kus sõjaväelise riigipöörde plaani arutati.


Kuigi Kanaari saared jäid 17.07.1936 puhkenud Hispaania kodusõja lahingutes puutumata, on Tenerifel selle tragöödia juures oma märkimiväärne roll olnud. Sest just Tenerifele olid vabariiklased saatnud 1936 aasta veebruarikuus tülikaks muutunud kindral Franco. Vormiliselt justkui kuberneriks, tegelikult asumisele. Hispaanlastel pole ju Siberit kuskilt võtta, tuleb Kanaaridele saata. Ning just Tenerifel toimusid Franco poolt oma mõttekaaslastest sõjaväelastele korraldatud salakoosolekud, kus sõjaväelise riigipöörde plaani arutati. Et suuremaks verevalamiseks läheb, mis koguni kolm aastat vältab, ei aimanud neist keegi. Suurimal kogunemisel kohakeses nimega Las Raices osales koguni sadakond kõrgemat sõjaväelast ning 1958 aastal püstitati selle sündmuse jäädvustamiseks künkale obelisk, mis alles 2015. aastal ära lammutati.

Palju eestlasi Hispaania Kodusõjas osales, ei ole täpselt teada, kuna Konstantin Pätsi dekreediga oli EW kodanikel Hispaania kodusõjast osavõtt keelatud, aga ajaloolased räägivad umbes kahesajast mehest – reeglina kõik vabariiklaste poolel võidelnud ja Hispaaniasse sõdima läinud Kominterni ning EKP illegaalse büroo vahendusel. No pasaran! Kolme mehega pildil poseerivad võitlejad Richard Ehrlich, Ralf Pikka ja Evald Saueauk juulikuus 1937 peale mundrite kättesaamist Albacetes. Kõik kolm tulid Hispaaniast küll eluga tagasi, aga Pikka ja Saueauk said teises ilmasõjas hukka, Ehrlich tegi selle aga partisanina läbi ja suri Tallinnas nõukaaegselt priviligeeritud personaalpensionärina 1977.