Vabamüürlaste tempel Santa Cruzis

Santa Cruzi vabamüürlaste looži (Añaza, nr. 270) poolt 1899-1904 rajatud tempel on viimane, mis Hispaanias sai rajatud antiikse Egiptuse sümbolismi kaanonite järele.


Hoone sisse pühitsemine toimus 1904 ja siis algasid ka kogunemised, kuid ehitus kestis veel 19 aastat, kuni kõik detailid paika said. Kodusõja lõppedes peksis Franco loožid laiali (hea näide tema suhtumisest vabamüürlastesse on fakt, et aastal 1975, kuu aega enne oma surma nimetas ta 1931 a. teise vabariigi sündi „vabamüürlikuks operatsiooniks“), templid tassiti tühjaks (Añaza looži varandus on siiani Salamanca ülikooli käes) ning tempel sai sõjaväe kätte, kes seal apteeki ja ladu pidas. Kuigi üle Hispaania on siin-seal õiglus jalule seatud, on Santa Cruzis asjad endiselt nutused, 2001 andis sõjavägi templi üle linnale ning 2007-st aastast on ehitis ka mälestisena kaitse all, aga pärisperemeestele vara tagastamisest ei taha keegi kuulda.

2015 tuli linnavalisuses keegi toredale mõttele korraldada templisse tasulisi ekskursioone ja piletitulust hoone korda teha (asjatundjad samas on öelnud, et pelgalt visuaalsel vaatlusel – ekspertiisi jaoks pole raha) kulub konserveerimiseks paar miljonit eurot ja taastamiseks vähemalt kümme korda rohkem), aga soovijate nappuse tõttu lõppesid ka need ekskursioonid paari kuu pärast otsa. Üks kõnekas fakt veel. Kui Juan Carlos troonile asus ja igasugu keelud tühistas, tekitas vabamüürlaste põranda alt välja tulek ühiskonnas kordades tulisemaid debatte kui kommunistliku partei asutamine...