NATSIDE BAASID

Natside baasid Tenerife all. Kõik ei olegi linnalegendid. 


Kui Tenerifel tulevad kohalikega jutuks Franco Hispaania suhted natsidega ja kolmanda Reichiga, tõmbavad vanema põlvkonna kanaarid kindlasti üles vähemasti kolm teemat. Esiteks selle, et suure sõpruse perioodil (mis kestis kuni Hendayeni, mil ka füürer lõpuks aru sai sellest, mis tema kindralitel ammu klaar oli – et Franco jätab ta külma kätte ja teljeriikide sekka ei tule) käis KDF (Kraft durch Freude) kaudu kuurordis tuhandeid sakslasi preemiareisil. Nagu NL –s käidi ametiühingu tuusikuga. Siis räägivad ätid saladuslike nägudega sellest, mismoodi Himmleri saadetud ekspeditsioonid Tenerifel atlantide ning nende tehnoloogiate jälgi ajasid - kaugnägemisest kuni antigravitatsioonini. Ja last but not least pajatatakse Kriegsmarine salajastest allveelaevade baasidest, mida siin ja seal rannikul saare alune koobastik täis olevat. Enamasti ei pea need legendid küll üldse paika, aga on vähemasti kaks kohta Kanaari saartel, kus juttudel on tõepõhi all. Üks nendest on suhteliselt kuulus Villa Winter Fuerteventural, kus iga mõistusega inimene saab aru, et kunagise omaniku põhjendus lennuraja rajamiseks on veel kuidagi alla neelatav (kuna villa on tõesti päraperses, siis võib ju uskuda herr Gustavi juttu, et see sai rajatud sellepärast, et proual oli tervis kehv ja vahest võis vaja minna sanitaarlennuki abi). Aga on väga väheusutav, et põdurale prouale oleks allveelaevad järele saadetud, aga just neile viitas villast ookeanipõhja viinud kitsarööpmeline raudtee.
Teine ja vähesema saladuslooriga kaetud paik on otse pealinna Santa Cruzi külje all Montana de la Altura (kõrge mägi) sees asuv allveelaevade teenindusbaas, mille varuväljapääs näiteks on küll tsivilisti pilgule täienisti avatud, aga baas ise samavõrd hästi peidus ning seisab jõude juba 80 aastat. Justnimelt kolmanda Reichi Kriegsmarine U-Boatide teenindamiseks seda kohe peale kodusõja lõppu (1939) ehitama hakati, kasutades selleks peamiselt Fyffes`i koonduslaagrist (falangistide sõjavangid) tööjõudu.
Valmis said kolm 170 m pikkust löövi, ventilatsioonisüsteemid, sisse- ja väljapääsud jne, aga näiteks planeeritud kütusemahuteid 8 tuhande tonni diisli hoiustamiseks enam mitte, samuti jäi paigaldamata kogu vajalik seadmestik - alates pumpadest ja lõpetades akude hoolduseks tarviliku elektroonikaga, kuna Hitler lihtsalt ei usaldanud oma moodsaimat tehnoloogiat kahe persega (pardon my french) Franco kätte. Niisiis on tegemist omapärase ajakapsliga, kust muuhulgas leiab Alfonso aegse vabrikuvärvi all seifi ning teise ilmasõja järgse vinks-vonks korras Humberi, mis pagan tean kuidas sinna sattunud on.