PLAYA DE LAS AMERICAS

Ehitatud tühja koha peale. 


Kumb neist esimesel pildil on Michael Jackson? Õige vastus on loomulikult et - mitte kumbki. Samuti ei ole sellel mustvalgel fotol kujutatud Elvis Presleyt, Shakirat, Elton Johni, Juan Carlos I, Richard Burtonit ega Elizabeth Taylorit. Milline seos aga fotol oleval paarikesel on selle kuulsuste nimekirjaga?
Harva tuleb ette, et rannikut mööda kilpkonnalahest Puerto Coloni poole töristades mõni turist mind ei müksa, osutades Playa del Duque (see tähendab tõlkes muide hertsogi randa) juures kaljusel neemel lösutava pseudo-keskaegse bastioniga ning kindlusarhitektuuri jäljendava lossikese suunas küsimusega, mis asi see seal on? Sissejuhatuses kõlanud kõlavad nimed aga figureerivad kohalikes linnalegendides justnimelt selle lossikese omanikena ja ükski nimedest ei vasta muidugi tõele. Tegelikult laskis selle kompleksi ehitada Abrantese hertsog, järjekorras kolmeteistkümnes - Diego de Zuleta y Carvajal. Mika Valtari fännidele teada-tuntud suguvõsa Mikael Karvajala saagast, õigupoolest Portugali juurtega ning grandide ehk kõrgaadli hulka tõstetud juba Habsburgide ajal ehk XVII sajandi keskpaigas. Ehitati see koloss alles möödunud sajandi kolmekümnendatel aastatel ja põhjuseks tõenäoliselt sel perioodil mandril ehk Hispaania kolmandas vabariigis toimunud pööbellik aadlike ja jõukate vaenamine. Kes Tenerife ajalooga vähegi kursis, kujutab ette, millistesse oludesse see loss ehitati – kogu lõunarannik oli tühi kivikõrb, lähimaks asustuseks Los Cristianose külake mõnekümne kirjaoskamatu ja valdavalt onnides elava kaluriperega, ei magevett, ei elektrit, teede asemel kitserajad. Kuna hajaasustuse programme veel ei olnud, siis läks see senjoor Diegole kenakese varanduse maksma – kaljudesse õhatud magevee reservuaarid filtrisüsteemidega, oma elektrijaam jms.
Don Diego lapselaps, Don Jose Manuel de Zuleta y Alejandro ehk XV Abrantese hertsog on muide Hispaania kuninganna Letizia sekretär. Mis tähendab muidugi pisut midagi muud, kui masinakirjutajat. Kuuekümnendatel aga läks kogu see toredus perekonna kätte, kes on Tenerife lõunarannikut ja õigupoolest kogu turismi-Tenerifet enim mõjutanud suguvõsa üleüldse. Isegi tuntuim kuurort (kuigi tänapäeval on raske juba vahet teha, kus üks lõpeb ja teine algab) on nende poolt ristitud – Playa de Las Americas. Pildil on Miss hispaania ja Miss Euroopa sra Noelia Afonso Cabrera ja tema abikaasa Santiago Puig Serratusell. Santiago ning tema isa Rafael olid kuuekümnendatel need visionäärid, kes panid alguse sellele Tenerifele, mis miljonitele päikesejanustele nii tuttav ja ahvatlev on. Ühtlasi seletab ära, kuskohast on pärit hotellide Parque Santiago ja Noelia nimed. Mis Elizabeth Taylorisse ja Richard Burtonisse puutub, siis pole välistatud, et nad on selles lossis vähemasti käinud, sest 1970 aastal oli Puigide pere üks neist, kes Tenerife lõunaossa investeerimise võimalusi staaridele nende visiidi ajal tutvustasid. Sellest ilmselt ka esimesed kõlakad maja omanike kohta.
Mida Puigide kuldajast veel toonitada tahaks, on nende roll ja initsiatiiv TF1 ehk lõuna kiirtee väljaehitamisel – 4 (nelja) aasta jooksul 75 km. Ei saa muidugi öelda, et peale seda päris käed rüpes oleks istutud – järgnenud pea 40 (neljakümne) aasta jooksul on ikkagi 35 km juurde ka ehitatud, aga millal ükskord kiirtee läänest põhjakaldale jõuab, ei tahaks mina küll ennustada.